Že nemám děti? Já to mám vyřešené, ale vytahovat tak intimní věc se nemá

“Věci, které někdy na jednání sněmovny padnou, tam prostě nepatří. Zvláště osobní útoky,” říká šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová o tom, čemu všemu musí čelit nejen ženy v politice. Sama přiznává, že také udělala chyby. Třeba když se na briefingu podivovala nad novinářkou s telefonem Huawei, že "nemá na iPhone". Čeho ještě lituje?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:40 - 7:38 Co z reality žen v politice podle Markéty Pekarové Adamové veřejnost nevidí? Jakým útokům dosud v politice čelila?

7:38 - 12:40 Jaký má postoj k iniciativám typu Zakroužkuj ženu a proč by podle ní více žen v politice automaticky nepřineslo i lepší politickou kulturu.

12:40 - 16:33 Jak se proměnilo vnímání vztahů s Tchaj-wanem a proč byla situace kolem její cesty na tento ostrov v jihovýchodní Asii jiná, než jaké čelil předseda Senátu Miloš Vystrčil?

16:33 - 19:10 Proč své věty "to nemáte na iPhone?" lituje, ale je podle ní v kontextu kybernetických hrozeb Číny důležité vnímat rizika, jaká přináší, a uvědomovat si, že kyberbezpečnost je čím dál větší téma. I proto prý nikdy nebude mít ve svém mobilu nainstalovanou čínskou aplikaci TikTok.

19:10 - 26:12 Kdy uvidíme všechny slíbené klíčové reformy současné pětikoalice? Jak se zpětně dívá na svůj výrok o tom, že si lidé mohou vzít "svetr navíc", v kontextu energetické krize a proč se vlastně takový šetrnější přístup ke spotřebě energií osvědčil.

26:12 - 32:27 Proč pro ni snaha o odvolávání z čela sněmovny nebyla nejtěžším momentem její kariéry i o tom, že určitě dělá chyby. Nestranila přece jen při jednání dolní komory vládnímu táboru? A jaké úspory se jí povedlo ve sněmovně udělat?

32:27 - 35:23 Neměla někdy moment, kdy si řekla, že se na politiku vykašle?

 
Následující videa