Emotivní Zaorálek: Není čas, aby se ČSSD tvářila konstruktivně. Jsme krotcí

Největší pozdvižení na víkendovém sjezdu ČSSD způsobil její bývalý ministr zahraničí a kultury Lubomír Zaorálek, když nečekaně až na sjezdu oznámil kandidaturu na předsedu. Následně vystoupil s ostrou kritikou chování ČSSD a předsedy Michala Šmardy. I když Šmarda nakonec vyhrál, Zaorálek získal proti němu přes 50 hlasů a uspěl ve volbách místopředsedů.

Někteří delegáti sjezdu jej ale kritizovali za to, že s kandidaturou přišel v poslední chvíli, nebo že se zmohl jen na tradičně emotivní sjezdový proslov. "Je to Cvach české politiky", zkritizoval ho přímo na pódiu jeden z delegátů v narážce na postavu lékaře ze seriálu Nemocnice na kraji města, který hodně mluvil, ale neuměl operovat.

Zaorálek v rozhovoru veškerou kritiku své osoby odmítl a vysvětloval, proč se ozval až na sjezdu a proč kritizoval Michala Šmardu i politiku strany pod jeho vedením. "Naše vystupování bylo dosud velmi krotké. Není čas, abychom se tvářili, že jsme konstruktivní proti těm, kteří jsou extremisté," uvedl Zaorálek, podle kterého vláda svou politikou poškozuje lidi tak moc, že ČSSD musí být mnohem hlasitější a výraznější.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz se vyjadřuje také k tomu, že jen někteří kritici označují za "muže minulosti" a vyčítají mu mimo jiné účast ve vládě předsedy ANO Andreje Babiše. "Odmítám, že sociální demokracie je strana, která by se měla moc omlouvat a stydět za svou minulost," říká a dodává, že kromě Babiše ohrožují Česko další oligarchové, o jejichž aktivitách se podle něj mluví jen málo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa