Lidé v Karlíně řekli, kam a za kým rádi chodí. Spisovatelka o nich napsala knihu

Přestože Michaela Hečková pochází ze severu Moravy, po nastěhování do Prahy si rychle vytvořila k české metropoli silný vztah. To potvrzuje i její zatím poslední kniha s jednoduchým názvem - Karlín. Kdo si ji otevře, tak hned zjistí, že jde o knihu neobyčejně aktuální a živou, protože spisovatelka si povídala s celou řadou lidí, kteří v Karlíně podnikají, nebo i žijí.

"Čtenáři najdou v knize například povídání s oblíbenými kavárníky či hospodskými a jejich hosty, ale mluvila jsem také s místním farářem, ředitelem školy, kadeřnicí, hodinářem a mnohými dalšími lidmi," upozorňuje Hečková, která v knize poukazuje například na kapitolu o současné architektuře a umění. Nechybí v ní výlet do historie, mapování dnešních kanceláří nebo popis toho, jak se v Karlíně měnila struktura obyvatel.

Podle Hečkové mají na knize velký podíl lidé, kteří se zúčastnili ankety, v níž odpovídali na to, co a kde se jim v této městské části líbí. "Naštěstí jsme začali výzkumem. Přímo v ulicích Karlína jsme se ptali lidí, kam rádi chodí, kam se rádi vracejí, kde se cítí dobře. Získali jsme tak přehled míst, která mají místní skutečně rádi, která jsou pro ně důležitá," přibližuje vznik knihy.

Hodně si přitom pochvaluje spolupráci s kolegyní Denisou Lečkovou, která jí výrazně pomohla. "Denisa je skvělá, velmi komunikativní kamarádka, pomáhala mi oslovovat konkrétní karlínské osobnosti, kterých je v knize opravdu hodně," podotýká Michaela ke knize.

Na jejím začátku byla privátní a investiční J&T Banka, která v Karlíně sídlí a slaví 25 let existence. Právě její zástupci oslovili nakladatelství yineSTUDIO, které knihu vydává.  

Hečková pracuje jako tajemnice redakční rady Institutu plánovaní a územního rozvoje města Prahy, což v praxi znamená, že koordinuje tamní redakční činnost a zároveň i sama píše. Od roku 2012 provozuje malé nezávislé nakladatelství Meziměsto, ve kterém se zaměřuje na současnou českou architekturu a veřejný prostor. V minulosti vydala například knihu O městech a lidech a s Matějem Chaberou knihy 20000Možnosti vesnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa