Landa: Konvička je blbeček, po mně jdou radikální islamisté, v Česku jsem terč číslo jedna

Nedokážu zajistit bezpečnost patnácti tisíc lidí na koncertě, mám strach, aby je někdo nevyhodil do vzduchu, říká o zrušeném turné zpěvák Daniel Landa. Afghánci mu prý nabídli vysokou pozici v boji proti islámským teroristům, teď mu má jít o život.

Daniela Drtinová: Zpěvák a skladatel Daniel Landa, od roku 2012 působící pod pseudonymem Žito, je hostem DVTV. Dobrý den.

Daniel Landa: Dobrý den.

Daniela Drtinová: Pane Lando, kdo jsou skřeti, proti kterým bojujete?

Daniel Landa: Já mám tady přesnou definici z dnešní tiskové konference. Skřeti, proti kterým bojuju, jsou tady, promiňte, já si tady budu listovat.

Daniela Drtinová: Listujte.

Daniel Landa: Protože tady mám dokonce přesné formulace. Skřeti jsou islámští radikálové v kódové řeči, protože skřet, tady, příprava obří akce pod patronátem Afghánců a s podporou skupiny bývalých příslušníků speciální operace, speciálních operací SOGU, úspěšně probíhala dál, společnou touhou byl boj a zkušenost Afghánců s fanatickými šmejdy, v naší kódové řeči skřety, protože tito lidé s radikálními islamisty bojují mnoho let a jsou to ti nejlepší učitelé a spojenci, tedy skřeti jsou fanatičtí šmejdi, radikální islamisté, to jsou skřeti v kódové řeči.

Daniela Drtinová: Ano a vy jste se dostal, nebo jste součástí nějaké hry, anebo nějaké ..., oficiálně linie bojuje se skřety, anebo je to jen fantasy?

Daniel Landa: Ona to není jen fantasy, je to sedmiletá akce s krycím názvem Žito, kterou jsme spustili až v roce 2012, ale připravovat se začla v roce 2008 nebo 9 a jedná se nejenom o kódovou řeč, kdy, kdy můžete mluvit do telefonu a všude jinde a vůbec nikdo vám nerozumí, jenom ten, kdo ví, co říká, co má, tak ten vám rozumí. A druhá věc je, že byla potřeba obrovskej kouřovej projekt, to vám zase cituju tady z tý tiskový konference, protože jsem si to zformuloval přesně, abych tady neblekotal. V roce 2011, tedy v roce, od roku 2009, já začnu od začátku, díky písni Nad Afghánistánem se na mě obrátila afghánská komunita.

Daniela Drtinová: To je zhruba před 6 lety.

Daniel Landa: To je v roce 2008, tuším 8-9, protože jsem byl dvakrát v Afghánistánu na základnách, kde jsem se spřátelil s generálem Páleníkem a s dalšími vojáky, kteří tam sloužili. Mluvili jsme o problematice Afghánistánu a já jsem napsal písničku nad Afghánistánem. Na základě tý písně se na mě obrátila afghánská komunita celosvětová, která je ve válce s islámským terorismem, aby mi poděkovali za nezištnou pozitivní prezentaci Afghánistánu, protože takhle Afghánistán nikdo neprezentuje, to víte, v Afghánistánu je válka, takže oni koukají, co se o nich říká. To já jsem ale nevěděl. A přišel plán a mimo jiné kromě díků a...

Daniela Drtinová: Kdo s tím plánem přišel, kdo je aktérem toho plánu?

Daniel Landa: Afghánci, Afghánci přišli.

Daniela Drtinová: Sami Afghánci.

Daniel Landa: Afghánci mě kontaktovali jako první, po písničce Nad Afghánistánem mě kontaktovali po mých vyjádřeních o Afghánistánu a tak dále, mě kontaktovali Afghánci, afghánská komunita prostřednictvím prezidenta afghánsko-české smíšené obchodní komory Fawada Nadriho, tedy v kódové řeči "vlka Frekiho". Tak to máte, přátelé, co nás máte na sluchátkách, "vlk Freki", to je Fawad Nadri, protože ode dneška už je to fuk. Kromě díků, mě ale seznámili s problematikou islámského terorismu a s nebezpečím. S tím islámským terorismem, oni jsou neustále ve válce a v rámci tohoto tématu mě varovali před tím nebezpečím ze strany těchhle těch islámských extremistů a jejich spojenců, kteří se blíží na Evropu, rok 2009. Vyzvali mě, abych se k tomu boji aktivně s nimi připojil, stejně jako mi nabídli velice silnou pozici v jejich řadách.

Daniela Drtinová: Proč vyzvali právě vás? Proč se obrátili v tom roce 2008-9 právě na vás, na zpěváka?

Daniel Landa: Musíte na ně, musíte na ně. Nechte si vyprávět celej ten příběh, je to opravdu složitější, to je začáteček. Musíte se zeptat jich, protože mě sledovali dlouhou dobu. To je dlouhou dobu připravovaná akce afghánskou národní bezpečností. K tomu se dostaneme. Prostě si mě vyhlídli, je to jednoduchý. Nabídli mi velmi silnou pozici v jejich řadách, to jsem čuměl úplně stejně jako vy teď. Podotýkám, ale vy jste krásnější samozřejmě, podotýkám, že se jednalo o celosvětovou síť lidí, kteří byli i nadále a jsou nadále ve skutečné válce s islámským terorismem, to znamená, obličej na obličej. Z jejich strany toto byla dlouho plánovaná akce, to jsem ale ještě nevěděl, rok 2009. Jenže, jak oni věděli, protože oni věděli, že jsem tam s ním byl, já jsem okamžitě s těmahle těma příšernejma informacema mazal za Ondřejem, za Ondrejem Páleníkem, generálem Ondrejem Páleníkem, kterýho jsem znal dobře, se kterým jsem tam byl a samozřejmě jsem mu tohle vyzvonil, protože to je divný, když se vám tohle stane.

Daniela Drtinová: Takže vám tajné služby české naslouchaly?

Daniel Landa: Já vám to přečtu takto - vstoupil jsem do kontaktu s tehdejším šéfem Vojenského zpravodajství generálem Ondřejem, Ondrejem Páleníkem, kterého jsem znal z Afghánistánu i z další spolupráce a upozornil jsem ho na kontakt s touto skupinou a na závažné informace a nabídky směrem od ní. Na jeho doporučení jsem vstoupil do aktivních záloh 601. skupiny speciálních sil, kde jsem podstupoval výcvik a zúčastňoval se cvičení. Mezitím nám afghánská komunita dokazovala neuvěřitelnou loajalitu, našemu hodnotovému systému, prokazovali ji mně, který byl v té době už příslušníkem Armády České republiky v aktivních zálohách a tyto aktivity byly zaměřeny pouze ve prospěch českého státu a českého národa, a to zdarma. Jenom namátkou jmenuju ty aktivity, nákup 12 kusů vrtulníků afghánské armádě, peníze pro Českou republiku, školení a výcviky pilotů, velké zisky pro Českou republiku, následné provedení oprav vrtulníků, zisky pro ČR, záchrana reportéra TV Prima, pana Jiřího Formana a jeho dvou kolegů z přestřelky, ano, a další, a další, a další, ano.

Daniela Drtinová: Pane Lando, to, co mi teď, to, co mi teď tady popisujete...

Daniel Landa: Je skandál, ano.

Daniela Drtinová: Já bych to nijak nehodnotila nebo neříkala bych tomu skandál, ale to, co mi říkáte, je to oficiální akce, anebo je to součást té hry, kterou jste prezentoval už před mnoha lety, hry ze strany kouzelníka Žita?

Daniel Landa: Hra neexistuje. Pochopte jednu věc, že... Ano, tak já vám teďka oznamuju, že žádná hra na kouzelníka Žita neexistuje. Hra na kouzelníka Žita je krycí plán obrovské operace, která trvá 7 let. Je to obrovská operace v zemi válečné zóny, tak...

Daniela Drtinová: To znamená, operace, na které se podílejí nějaké oficiální...

Daniel Landa: Oficiální struktury, přesně tak, dneska už můžou říct...

Daniela Drtinová: ... struktury obou zemí Afghánistánu i České republiky?

Daniel Landa: České republiky na začátku. Kdybych to mohl doříct, já budu pokračovat dál teda jo.

Daniela Drtinová: Jen některé věci si během rozhovoru budu ujasňovat.

Daniel Landa: Ano, ano, ano. Vždyť nevíte, protože nevěděl nikdo, ani moje manželka to nevěděla. Ta zůstala jako opařená, když jsem jí to před 5 dny celý vyložil, co mám v plánu.

Daniela Drtinová: Takže to, co teď popisujete, je podle vás zkrátka akce, operace zaštiťovaná oficiálními strukturami ze strany České republiky i afghánské strany?

Daniel Landa: Z afghánské, ne, z afghánské strany ano.

Daniela Drtinová: Ano. I České republiky...

Daniel Landa: A na začátku u toho stál šéf Vojenského zpravodajství, no, ale ono se to změnilo právě. To bylo pak dobrodružné velice. To ještě 007 nezačalo, to začne za chvíli. Takže vstoupil jsem do aktivních záloh 601. skupiny na doporučení generála Páleníka, zůstával jsem s ním v kontaktu, informoval jsem ho o věcech a mezitím nám dokazovali loajalitu, jak jsem vám řekl, mimo jiné i podíl na záchraně unesených dívek mají i tito naši afghánští partneři, a to zásadní, nejenom naše tajné služby, ale i naši lidé tam. Tak v roce 2001 dozrál plán s krytým názvem Žito, tedy kouzelník Žito, Landa blázen neexistuje, je to krycí název Žito, gigantická kouřová clona pro velmi komplikovanou a nebezpečnou...

Daniela Drtinová: Vy jste to na sebe vzal?

Daniel Landa: Ano.

Daniela Drtinová: Vzal jste to na svoji osobu?

Daniel Landa: Ano.

Daniela Drtinová: Ten krycí plán Žito, vzal jste to na sebe?

Daniel Landa: Ano, dostal jsem nabídku ze dvou stran.

Daniela Drtinová: Můžete říct ze kterých?

Daniel Landa: Z afghánské strany jsem dostal nabídku vzít na sebe něco, pomoct jim tam s čímsi konkrétním.

Daniela Drtinová: Ano.

Daniel Landa: To jsem nahlásil české straně, generálovi, ano, na Vojenské zpravodajství, přesně tak.

Daniela Drtinová: Ano, rozumím tomu, můžeme dál.

Daniel Landa: Takže krycí název Žito, na tom jsem se nepodílel sám, to bylo víc hlav na toto. Gigantická kouřová clona, využili jsme to, že jsem umělec. Pro komplikovanou a nebezpečnou akci ve válečné zóně. Abych mohl jednoho dne lépe prokázat to, co vám tady teďka říkám, abych mohl rozptýlit blázna, upozornil jsem fanoušky na velkou a divokou změnu na koncertě, kde jsem nechal všechny indicie pro to, co se pak stane, na koncertě Vozová hradba v roce 2011, kam jsem všechno vyložil, řekl jsem - dojde ke hře doslova k velké krycí akci, doslova jsem řekl - která je jediným bezpečným způsobem, jak v této celé záležitosti ochránit můj život ta hra, to znamená...

Daniela Drtinová: Jde vám o život v tuto chvíli?

Daniel Landa: Už určitě ano, po dnešku rozhodně určitě ano, ale to vám jde od narození, to znamená, to mi jde v rallye, to mi jde všude, takže ono je to... nejde, stejně jako vám.

Daniela Drtinová: A ze strany koho vám jde v tuto chvíli o život?

Daniel Landa: Uvidíte. No, já myslím, že ze strany islámských /zvukový signál/ možná, protože to jsou moji opravdoví nepřátelé a budeme se štípat s nima, kde to půjde.

Daniela Drtinová: Ano, jen prosím tento, na tento formát se mohou dívat třeba i děti, tak kdybyste byl tak laskav a používali byschom nevulgaristická slova.

Daniel Landa: Vypípněte mě. Ale i děti by měly vědět, že islamističtí extremisti jsou skutečný /zvukový signál/. Tak promiňte, vypípněte mě. V té hře, že se objeví čaroděj, taškařice, menhir, to znamená, jasný indicie pro kouzelníka Žita. Dál jsem řekl, že se jedná o obří čin, který přesahuje hranice České republiky a je ve prospěch, zaměřen na prospěch a růst České republiky, tedy Afghánistán. Dál jsem zmínil, že se tímto činem pokusíme vstoupit do dějin, což jsme učinili, ale to začnem tahat až později, až se sejdu s vládou, jestli mi dají hlas, ucho své, ale vypadá to, že ano.

Daniela Drtinová: Ale zatím se na tom česká vláda nepodílí?

Daniel Landa: Vysvětlím vám to všechno. Jasně jsem oznámil, že cesta nebude ani politická, ani náboženská. Dále jsem deklaroval, že mám kolem sebe tým odborných konzultantů a autorit, to jsem řekl v roce 2011, na tom koncertě...

Daniela Drtinová: A máte je vedle sebe i dnes?

Daniel Landa: Ano, já je i budu jmenovat za chvíli. To znamená, že to není nahodilá akce jednoho šílence to, co přijde. Dále jsem akcentoval Husity, tedy Kalich, to je podstatou té návštěvy afghánské mimo jiné, to se dozvíte později. Řekl jsem - kouzelný prsten moci větší než má americký prezident a upozornil jsem na zázraky. Ten kouzelný prsten moci jsem si přivezl, o tom až jindy a upozornil jsem na kejkle, tedy mlhu pro veřejnost. A pod tímhle tím závojem s kódovou řečí, se připravoval obří projekt Afghánistán.

Daniela Drtinová: Tak, pane Lando, a teď mi řekněte, podílí se na této záležitosti nějakým způsobem...

Daniel Landa: Stát českej?

Daniela Drtinová: Ano, český stát, armáda, jeho představitelé a zástupci, popřípadě tajné služby?

Daniel Landa: Tak dovolte, abych citoval, bohužel, hned vám to řeknu, bohužel ze zdravotních důvodů jsem musel opustit řady záloh 601. skupiny speciálních sil a ukončit další výcvik. Shodou okolností se odehrál další smrtící zásah do celého plánu, to se jmenuje Kytička bez květináče, a to byl konec generála Páleníka jako šéfa Vojenského zpravodajství a jeho pozdější problémy, které tohoto hrdinu a vlastence provázely. Takže pan Páleník skončil.

Daniela Drtinová: A tím skončila i účast českého státu v této operaci?

Daniel Landa: A tím skončila účast, ano, někoho, ano, silného hráče z české strany. Dále další hráči skončili z české strany, vlastenci a hrdinové, ale na afghánské straně ty přípravy probíhaly horečně dál a bylo nemožný tuhle riskantní misi v půlce ukončit, protože to už bylo příliš rozjetý. Jenomže naštěstí afghánská komunita byla ve velmi úzkým kontaktu se skupinou bývalých příslušníků SOGu, to znamená, SOG je skupina speciálních operací, speciální jednotka, která působila v Afghánistánu. Ta skupina byla skupina kolem Regiho, zraněnýho vojáka Jiřího Schamse. Jmenovitě, ty lidi jmenuju teď, Jirka Basl, Jiří Basl, Boris Rek, Erik Šilhavý, Václav Vynduška, Martin Vorecký, bývalí členové SOGu. Moji milovaný patroni, který patřili kolem Regiho. Regi zemřel. Než zemřel, složil jsem do rukou jeho a do rukou jeho maminky před jeho přáteli, před těmito lidmi slib, jehož podstatou bylo, že budu pokračovat dál v jeho odkazu a potvrdím světu, že Regiho tragédie v uniformě vojáka České republiky nebyla zbytečná.

Daniela Drtinová: Ano, což se dál děje, vy se na tom podílíte.

Daniel Landa: Takže jsem se rozhodl, ano, pokračovat, ale jako táta.

Daniela Drtinová: Z české strany, z českých oficiálních struktur v tuto chvíli se nikdo na tom, co mi teď tady popisujete, nepodílí?

Daniel Landa: Promiňte, budu pokračovat ještě.

Daniela Drtinová: To je otázka.

Daniel Landa: Ano, já vám ji zodpovím za chviličku, hned. To znamená, dál už jsem nepokračoval jako voják České republiky, ani oni ne, ale pokračovali jsme jako tátové. Nebyli jsme pod ničími ochrannými křídly, odpovídám vám teď. Nestálo za náma Vojenský zpravodajství, 601. skupina, nestál za mnou nikdo. Byl jsem táta v půlce úkolu s nekrytejma zádama, ale naštěstí tyhle ty tátové další, bejvalí příslušníci speciálních jednotek SOGu se mě ujali a dodali mi sebedůvěru, informace, přípravu a výbavu na to, abych ten úkol splnil.

Daniela Drtinová: Pane Lando, rozumím tomu. Řekněte mi, proč teď, pokud ten plán, tato hra, nebo říkejte tomu jakkoliv.

Daniel Landa: Není to hra. To už můžem ukončit klidně.

Daniela Drtinová: Ano, operace.

Daniel Landa: Operace.

Daniela Drtinová: Byla nějakým způsobem krytá. Proč teď jste odkryl karty? Proč zrovna teď o tom mluvíte takto veřejně?

Daniel Landa: Ze dvou důvodů. To je tady hned v úvodu tý tiskový konference. Za b, abych zabránil spekulacím o mých podezřelých kontaktech s muslimy, protože už i blbeček Konvička si ze mě dělá legraci.

Daniela Drtinová: Prosím, jen znovu používejme slušná slova ve vztahu k občanům České republiky.

Daniel Landa: Pardon. Ten člověk je blbeček, to se nedá nic dělat. A za a) proto, jak se dále v průběhu tiskové konference podrobněji dozvíte, protože jsme završili první etapu sedmiletého projektu s krycím názvem Žito, to znamená, mojí cestou do Afghánistánu byla završena první etapa celýho projektu.

Daniela Drtinová: Kolik těch etap ještě bude v tomto projektu?

Daniel Landa: Začíná druhá etapa, a ta už je, to už je mezinárodní úroveň. To znamená, teď mám mandát od afghánské, od všech afghánských špiček navazovat kontakty u spojenců na vládních úrovních.

Daniela Drtinová: Pane Lando, nestal jste se loutkou v něčí hře, operaci, projektu, ať to nazveme jakkoliv?

Daniel Landa: Ne, protože já jsem vám tady na začátku říkal, že v této akci...

Daniela Drtinová: Šel jste do toho vědomě a dobrovolně?

Daniel Landa: Vědomě a dobrovolně jako otec, pak chvíli jako voják aktivních záloh, ale většina nevěděla, pak zase už jenom jako otec, člověk, kterej chce bránit svůj domov, tam, kde se válčí a...

Daniela Drtinová: V tuhle chvíli jste zrušil vaše turné, to znamená, že zřejmě jste si vědom...

Daniel Landa: Zrušil jsem turné.

Daniela Drtinová: ... jistého nebo nebezpečí, nebo proč jste jej zrušil?

Daniel Landa: Vy se ptáte, vy se ptáte, jestli jsem v kontaktu se státem, to znamená, ano, jsem v kontaktu se státem, ti, co mají na starosti...

Daniela Drtinová: S českým?

Daniel Landa: Ano, s českým státem. Teď potřebuju, aby všechny informace směřovaly na Ministerstvo zahraničí, protože od Ministerstva zahraničí jsme dostali zpočátku odmítavé stanovisko, neboť byli přesvědčeni, že tam zemřu. Nevěděli, že jde o tak dlouho připravovaný projekt a nyní my máme v podstatě všechny kontakty na afghánské straně.

Daniela Drtinová: Ministerstvo zahraničních věcí je v souladu s tímto projektem, pokud jste s ním nějakým způsobem tedy jednal?

Daniel Landa: Ministr zahraničních věcí moji cestu odmítal. Vzkazoval mi, že tam zemřu, protože nevěděl, že to je součást sedmiletého plánu Afghánské národní bezpečnosti a dalších subjektů.

Daniela Drtinová: Ale teď už to zřejmě ví, ale v souladu s ním asi není, nebo rozhodně ne z hlediska nějakých oficiálních stanovisek.

Daniel Landa: Teď už se to dozví, ano, ano, teď už se to dozví, chtěl jsem to trošku jemněji, ale vzhledem k tomu, že moji vlastní fanoušci potom, co se zastanu svých muslimských přátel, aby nenastal hon a válka, abychom byli moudří a rozumní, takže jsem... zveřejnil jsem fotografii, kde jsem stál s těmito lidmi v Afghánistánu, jak vám teďka vyprávím, to znamená, i s národní bezpečností Afghánistánu a naši, moji fanoušci začli šířit fámu, že jsem se spojil s radikálními muslimy. Žito se nám zbláznil, jde dělat světový mír k Islámskýmu státu. To znamená, abych zabránil těmhle těm spekulacím, chci říct to, co říkám, ne, 7 let bojuju s těmito /zvukový signál/, pardon, a dál ten první, ta první etapa je u konce, to znamená, já klidně už můžu odhalit karty a budu prostě nekrytej, protože pro mě je má čest a moje pověst v této chvíli důležitější než moje osobní bezpečnost.

Daniela Drtinová: Vy jste řekl, vy jste řekl, že jste v kontaktu s českým státem, máte nějaké informace ze strany českého státu, že vám hrozí reálné akutní nebezpečí?

Daniel Landa: Nebudu vám k tomu podávat žádné informace. Hrozí vám, hrozí mi nebezpečí stejné jako vám, prostě můžu vyjít tady před dům a srazit mě tramvaj.

Daniela Drtinová: Vy jste mluvil ale předtím o islámských radikálech.

Daniel Landa: Já jsem mluvil o tom, že nedokážu zabezpečit příští rok bezpečnost 15 tisíc lidí před halou, to prostě nedokážu já, protože ti lidé...

Daniela Drtinová: Takže vám nejde ani tak o sebe, jako o lidi, kteří budou přicházet na vaše koncerty?

Daniel Landa: Ti lidé ..., ty lidi, ty lidi, ano, radikální islamisté odteď budou vědět, že mají ve mně nepřítele už 7 let, že proti nim aktivně vystupuji tak. A zatímco všichni ostatní mají masky, všichni mají kukly a všichni, všechny služby jsou tajné, tak já se odtajňuji a tím říkám - my Češi strach nemáme, dělejte si, co chcete.

Daniela Drtinová: Větší obavu tedy máte o své fanoušky, kteří budou přicházet na koncert, než o vás?

Daniel Landa: Rozhodně ano. Já se o svůj život nebojím, to bych vám neříkal tohle to. Já mám strach o to, aby mi někdo, ano, nevyhodil fanoušky do vzduchu přesně tak. 1000, 1500 ji zvládnu. Uděláme jinou formu koncertů. Už to nebude rocková hvězda Daniel Landa, protože prostě mám jinou práci teď. Moje práce je tato.

Daniela Drtinová: Rozumím tomu. Projděme ještě některé ty součásti nebo momenty toho příběhu, který jste mi teď popsal a který vlastně navazoval na to, čemu vlastně vaši fanoušci v těch posledních týdnech úplně nerozuměli. Vy na některých těch fotkách, které jste tedy vyvěsil na Facebook, které potom byly ze strany vašich některých fanoušků kritizovány, tak jste s šéfem Islámské strany Afghánistánu Sabavunem, podle vás je to král jižních Elfů, což je asi součástí toho projektu nebo...

Daniela Drtinová: Operace, kódová řeč.

Daniel Landa: Šéf Islámské strany Afghánistánu, generál Sabavun je v kódové řeči "král jižních Elfů"

Daniela Drtinová: Je to zkrátka součást té operace podle vás, ale podle experta Josefa Krause je to islámský radikál.

Daniel Landa: Josef Kraus neví, co mluví. Josef Kraus se nevyzná v problematice Afghánistánu natolik dobře, aby mluvil o pana Sabavunovi.

Daniela Drtinová: Spojoval se ale třeba Gandalf v boji proti skřetu s těmi, kteří jsou třeba považováni za ty z druhé strany?

Daniel Landa: Dáme pohádku pryč, protože to byl krycí název. Já se nespojuji s žádnými skřety, s žádnými šmejdy se rozhodně spojovat nebudu. Proti nim budu bojovat, dokud udržím zbraň nebo dokud, dokud budu moct mluvit, prostě...

Daniela Drtinová: Zkrátka není to hra, není to fantazie? Je to realita, je to ta operace o níž jsme hovořili a reálná válka.

Daniel Landa: Ne, není to hra. Je to reálná válka a podporuju válečnou zónu, v růstu, v jejich růstu, v boji proti těmhle těm lidem, jak jen mohu, protože oni tam drží tu hráz, oni tam drží to nebezpečí.

Daniela Drtinová: Na druhou stranu asi ty ostré reakce ze strany fanoušků jste nějaké čekat musel, oni byli zmatení potom, co viděli třeba na těch vašich facebookových profilech.

Daniel Landa: Já jsem je, já jsem je rozhodně, rozhodně jsem ty zmatené, ty nenávistné reakce jsem rozhodně očekával, protože ti, kteří mě neznají, se ve mně hluboce mýlí a takových je na obou stranách mnoho. To znamená, to, že velká část národa ve mně nikdy nerozpoznala básníka, to není můj problém. A věděl jsem, co to přinese. Na druhou stranu přesně v době, kdy hledáme spojence do války s těmito lidmi, a bouchnou nám nějaký problémy v Paříži, tak to je to, co oni potřebujou, abysme se tady začli štípat, aby se prostě... vyprovokovat střet civilizací. Jenomže já jsem potřeboval aspoň těm svejm říct - to není střet civilizací. Existujou muslimové, kteří se s tamtěma muslimama štípou. To je něco jako... já se nebudu bavit o náboženství, protože a priori odmítám dialog v rámci náboženství a odmítám dialog v rámci politiky, to znamená, já jsem jel za lidmi a ti lidé, kteří mají hodnoty jako máme my, jako mám já, se štípou s těmi, co mají jiné zvrácené hodnoty podle nás.

Daniela Drtinová: Vy mluvíte o štípání té společnosti, mluvíte o vášních, nicméně...

Daniel Landa: Štípou znamená třískat, bojovat, válčit, já nevím, jak to chcete.

Daniela Drtinová: Já tomu rozumím, ano, ano. Ale jestli jste si nenaběhl na vidle, jak se říká třeba u nás Moravě tím, protože vy jste ještě v září vlastně zpíval na vašem koncertě znovu vlastně ty písně, kterou mohou vyvolávat jisté vášně, zpíval jste písně jako Bílej jezdec, Taky jsi Čech, Čech, Čech, skandovalo se "Čechu, Čechu".

Daniel Landa: Slyšela jste, no, moment, moment, moment.

Daniela Drtinová: Jestli toto vlastně také nevyvolává ty vášně v české společnosti?

Daniel Landa: Tohle to já vám ... je to milý, že to říkáte takhle, ale tohle to vám nesním, protože...

Daniela Drtinová: Já se vás jen ptám.

Daniel Landa: Já vím, ale když je nějaká knížka a vy použijete z tý knížky jednu větu bez toho kontextu, tak samozřejmě děláme, děláme, hrubě se proviňujeme proti tomu smyslu toho celého, to znamená, já jsem použil pásmo 30 písní na koncertě jako vyprávění o svém životě, o fázích svého života a prokládal jsem to ještě hovorem mezi to, to znamená, takhle se... bavte se se mnou o tom představení, které trvalo 2 hodiny a bylo to pásmo písní, které vykládalo příběh. Rozhodně nevytrhávejte jednu písničku z příběhu. To znamená Hamlet není o být či nebýt, Hamlet je krásná divadelní hra nebo krásné drama, které musíte soudit v celku.

Daniela Drtinová: Ano, já vím. Řekl jste to i Aktuálně.cz, že představíte na tom koncertě velkém, Žita i jako skinheada i jako templáře.

Daniel Landa: Ne, to řekli oni.

Daniela Drtinová: To vy jste vůbec neřekl?

Daniel Landa: Ne, samozřejmě, že ne.

Daniela Drtinová: Žádný skinhead, ani templář?

Daniel Landa: 80 % toho, co čtete za bláboly, jsem já vůbec neřekl, jsou to nesmysly. Takhle jsem to neřekl

Daniela Drtinová: Takhle jste to neřekl, dobře.

Daniel Landa: Rozhodně ne. Ale stalo se.

Daniela Drtinová: Ale sám říkáte, že jste vlastně... dobře, sám jste řekl, že jste vlastně vedl...

Daniel Landa: Už mě vidíte, jak sedím a říkám - představím vám Žita jako skinheada i jako templáře.

Daniela Drtinová: Mohl jste to říct právě jako součást nějaké obsáhlejší řeči, o tom sám mluvíte. Zkrátka vy jste vedl Žita, nicméně... teď už víme, že je to jen krycí název pro něco jiného. Nicméně, v té době jste ještě vlastně říkal, že během toho koncertu povedete Žita tím průřezem vašeho života, tou tvorbou a vysvětloval jste i tímto, proč tam právě budou třeba i písně, od kterých jste se už dřív jakoby distancoval, které měly nějaký ten skinheadský náznak. Copak ale Žito tam byl už tenkrát v době Orlíku, nepřišel až v roce 2012 nebo, řekněme, v tom roce 2008 nebo 9, jak jste říkal?

Daniel Landa: To nebylo, ten Žito vám, ne promiňte.

Daniela Drtinová: Vy jste se musel identifikovat...

Daniel Landa: Byla jste tam?

Daniela Drtinová: Počkejte.

Daniel Landa: Počkejte, byla jste tam?

Daniela Drtinová: Ne, ne, ne, nebyla jsem tam.

Daniel Landa: No a to je ten problém, protože přicházel...

Daniela Drtinová: Ještě, můžu ještě jednu otázku?

Daniel Landa: No.

Daniela Drtinová: Jestli se musí identifikovat Žito ve vás jako nějaké vaše alter ego s kostlivcem toho skinheada dřívějšího z dob mládí, o kterém jste řekl - Orlík byl hřích?

Daniel Landa: Je to fakt roztomilý aspekt toto, protože kouzelník, když jste to neviděla, tak se o tom strašně těžko baví. Ten příběh byl o tom...

Daniela Drtinová: Já vaši kariéru, vaši profesní dráhu sleduju opravdu...

Daniel Landa: Ano, vím, vím, vydržte, vydržte...

Daniela Drtinová: ...mnoho, mnoho let a zajímá mě to.

Daniel Landa: Tak a představte si, že přicházel kouzelník Žito, při své kejkli a vyprávěl nám příběh o Danielovi Landovi a začal písní 1968, jak se Daniel Landa narodil, maminka Daniela a píseň po písni reflektoval celý jeho vývoj, až skončil u písničky U Rus otvírám starou bránu, povolávám válečníky, tak.

Daniela Drtinová: Není to jenom záminka průřez tvorbou, jako, že Žito byl, je a bude, jestli to není záminka k tomu...

Daniel Landa: Dramaturgie koncertu, pečlivě vybrané písně s pečlivě vybranými obrázky a dialogy anebo monology krátkými mezi tím, to nemůže být přeci záminka, neblázněte.

Daniela Drtinová: Já to ještě víc zamotám, pak totiž existují...

Daniel Landa: To ale zamotáváte dálnici.

Daniela Drtinová: Jak to myslíte?

Daniel Landa: No, to jako, že je dálnice, kde není problém a vy se snažíte ho tam vytvořit, tam žádnej takovej problém není.

Daniela Drtinová: Ne, ne, já se vůbec opravdu, já nemám důvod, proč bych vytvářela problém, snažím se pochopit to, jakým způsobem přemýšlíte, jestli v tom jsou konzistentní momenty, které se nějakým způsobem spojují. Tak, jestli můžu...

Daniel Landa: Kouřová, kouřová clona, já se zase snažím pochopit, že my tady se bavíme o vážných věcech a vy hovoříte o výseči, vás zajímá jakoby výseč, která patřila jenom do celé té mlhy, jo.

Daniela Drtinová: Měl jste ji teď prostor vysvětlil a vysvětlil jste ji a já bych se ještě jenom ráda dostala malinko dál, jakým způsobem o těch věcech přemýšlíte.

Daniel Landa: Velekoncert je o tom, kdo je Daniel Landa, kdo byl, kdo byl Daniel Landa, kudy šel Daniel Landa.

Daniela Drtinová: Kdo byl, je a bude?

Daniel Landa: Ano.

Daniela Drtinová: Jo. Chápu to.

Daniel Landa: Tak.

Daniela Drtinová: Tak, teď ještě dále k té, k tomu posunu, /nesrozumitelné/ způsobem se snažím do vás dostat a pochopit to, jakým způsobem přemýšlíte o těch věcech, protože existují vaše písně, které jsou naopak plné mystických symbolů a mystické cesty, za všechny jmenuju Išel Janek světem, který dojde světem ke světlu skrz oběť. Je tedy vůbec v tom všem, co teď může vypadat třeba pro některé vaše fanoušky, jako chaos, něco, co ve vás přináší hlubší vyšší záměr, nějakou jednotnou esenci, něco, v čem jste konzistentní, něco, co tím, čím děláte, co tedy teď děláte, jestli tím chcete něčeho docílit, kromě toho, že teď, jak jsme pochopili, je to tedy namířeno aktuálně proti islámským radikálům?

Daniel Landa: Ano, ano.

Daniela Drtinová: A z toho širšího hlediska?

Daniel Landa: Ano, ano. Tohle, co já tady jsem dneska řekl, je šok nějakej. Jenomže tenhle ten šok je pouze úvodem. Až tohle trošku splaskne, až zavolají na různý služby, a tak dále, až to trošičku splaskne ta bublina, tak přesně začnu řešit tu podstatu toho. Tohle je jenom úvod, jak se to stalo, ale pak přijde to, o čem mluvíte vy, a to je ta hluboká činnost, která navazuje na moje hluboký písně a na filozofický uvažování, a to začnem odhalovat až za těch až po těch rozhovorech s vládními činiteli a tak dále, protože to spolu hluboce souvisí. Ta vysoká pozice, kterou mi nabídli na startu, to je opravdu velice vysoká pozice, co mi Afghánci nabídli a ta už souvisí s tím, o čem vy hovoříte. Ale to je tak málo uvěřitelné, že počkejme si s tím později.

Daniela Drtinová: Můžete alespoň naznačit, protože to je ta podstata, která by neměla ani v tomto rozhovoru, který je svým způsobem důležitý, uniknout?

Daniel Landa: Rozhodně vám to naznačím. Je to to, o čem celou dobu mluvím, je to prsten moci, se to jmenuje, klidně bych to nazval, ano, prsten moci. Afghánští představitelé mi u hrobky Masúda předali takový prsten veliký a ten prsten se jmenuje prsten moci, tak. To je navázání na to hluboké, na to filozofické, na to až trošku mystické, ale ústící v realitě tím, že se toho účastní politické špičky a bezpečnostní špičky a sportovní špičky Afghánistánu.

Daniela Drtinová: Je to prsten moci jako hmotný, reálný, nebo je to jen opět podle vás krycí název něčeho jiného?

Daniel Landa: Ne, to už není krycí název, to už je symbolický akt, o kterém se dozvíte právě později.

Daniela Drtinová: Co je podstatou, co bude podstatou toho symbolického aktu?

Daniel Landa: Tak, když vám bratr hrdiny Masúda předává velký prsten, vedle něj stojí šéf Národní bezpečnosti, vedle něj stojí další, další, další, takovíto vysocí lidé, tam kolem 200 lidí, slavnostní akt a ten člověk vám předává takovýhle zlatý prsten a řekne - toto je ztracený prsten síly a moci od tohoto, tohoto, tohoto, tohoto území a ještě něco dalšího k tomu, ale to je tak závažné, co k tomu zaznělo, že to nechám na tu další tiskovou konferenci, až sedne prach. To znamená, ano došlo k symbolickému předání moci v afghánských horách, což, protože to byli vysocí i politici, asi mělo nějaký význam, nějakou symboliku.

Daniela Drtinová: Podle vás, týká se to jen afghánských hor, anebo je to globální záležitost?

Daniel Landa: Ne, je to záležitost celosvětová. Souvisí to s celosvětovým, s obrovskou celosvětovou sítí.

Daniela Drtinová: Můžete naznačit, co je to za síť?

Daniel Landa: Nerad bych teď.

Daniela Drtinová: Týká se to nějakého metafyzického střetu boje se zlem?

Daniel Landa: Ne, ne, ne, rozhodně ne. K této síti patří drtivá část afghánských špiček a Afghánci žijící po celém světě a další národnosti, ne to je jiná síť.

Daniela Drtinová: Tak počkáme si na vysvětlení této sítě několik dalších let nebo měsíců?

Daniel Landa: Ale ten kalich, ale ten kalich a ten prsten s tou sítí, ne brzy, velice brzy, měsíc, po jednání s vládou. Ten kalich a ten prsten velmi úzce souvisí s tou sítí.

Daniela Drtinová: Pane Lando, já vám děkuji. Já vám děkuji za rozhovor pro DVTV. Na shledanou.

Daniel Landa: Já vám taky děkuji. Mějte se krásně.

 
Následující videa