Školy rozdávají oschlou mrkev i mlíčka plná cukru: Je to velký byznys, říká Slimáková

V dotovaném ochuceném mlíčku dáváme dětem šest kostek cukru. Zelenina zabalená v plastu je naopak odrazuje, vadí to dětem i rodičům, kritizuje projekt Ovoce, zelenina a mléko do škol výživová specialistka Margit Slimáková. Platíme někoho, koho nepotřebujeme, firmy si na tom staví jméno. Místo jejich propagace bychom měli podpořit jídelny a vzdělávání špatně placených kuchařek, míní.

Připojujeme celé vyjádření společnosti Bovys, která je do projektu Ovoce a zelenina do škol zapojená:

Ohlasy škol vnímáme veskrze pozitivně, obzvláště v této době, kdy jsou kladeny zvýšené nároky na hygienu. A právě toto zboží hygienicky zabaleno je.  Stejně tak i vratné obaly, ve kterých je zboží dodáváno, jsou pravidelně dezinfikovány. Samozřejmě vnímáme a řešíme i podíl plastů, kterým se u porcovaného zboží bohužel nelze vyhnout. S jedním z našich dodavatelů jsme se proto dohodli při přípravě tohoto zboží na použití ekologicky rozložitelného obalu. Se školami aktivně komunikujeme na naší školní lince v průběhu celého školního roku, tzn. i o dodávkách baleného zboží. Pokud si škola pro svoje žáky nepřeje z jakéhokoliv důvodu balené zboží, její přání zcela respektujeme a připravíme pro ně jiný sortiment.  Nicméně u nás platí od začátku našeho zapojení do projektu filozofie, že  kromě porcované zeleniny a ovocných šťáv dodáváme převážně celý školní rok čerstvé zboží bez jakéhokoliv obalu a navíc v obalech vratných na další použití, aby byl dopad na životní prostředí pokud možno co nejmenší.  

Podle nás a z ohlasů ze škol je toto zboží pro školáky atraktivním. Upřímně, každý rodič ví, že když dětem, hlavně těm menším, ovoce nebo zeleninu pokrájíte, talíř zůstane většinou prázdný. Proto také v průběhu školního roku občas zpestříme dodávky o toto zboží.  Nicméně pro nás platí, jak jsme již  zmínili v první otázce, dodat školákům co nejvíce čerstvého ovoce nebo zeleniny v podobě celých plodů, bez zbytečného dopadu na životní prostředí.  

Alena Šotolová

ředitelka Zákaznických služeb, Bovys

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa