Putin mě vyznamenal za podporu přátelství s Ruskem, mám Rusko rád, tvrdí komunista Maštálka

Pracoval jsem pro pochopení Ruska v Česku i v EU, Rusko je náš nejbližší partner, mělo by mít k Unii blízko, tvrdí komunistický europoslanec Jiří Maštálka, který byl vyznamenán Vladimirem Putinem. Démonizace Ruska v Česku je podle něj mediální nešvar, je tu prý dvojí metr. Maštálka zároveň tvrdí, že Rusko v Česku nevytváří vlivové sítě, nevěří tak zprávě BIS.

Martin VESELOVSKÝ: Poslanec Evropského parlamentu za Komunistickou stranu Čech a Moravy Jiří Maštálka. Dobrý den, pane poslanče.

Jiří MAŠTÁLKA: Dobrý den.

Martin VESELOVSKÝ: Vy jste, pane poslanče, dostal Řád přátelství od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Jde o nejvyšší vyznamenání ruské, které může dostat cizinec. Za co jste ho dostal?

Jiří MAŠTÁLKA: Za dlouhodobou činnost ve prospěch přátelství a spolupráce s Ruskem.

Martin VESELOVSKÝ: Přátelství a spolupráce a na té druhé straně? Na jedné straně toho přátelství a spolupráce je Rusko a na té druhé straně je?

Jiří MAŠTÁLKA: Na druhé straně jsou partneři samozřejmě. To vyznamenání není jenom, jenom, neberu to tak, že je to jenom pro mě, ale i, že je to zásluha toho týmu, těch, se kterými jsem spolupracoval, zejména ve Volgogradu v Moskevské univerzitě. Byla to práce podle mě pro pochopení Ruska pro nejenom v Česku, ale i na půdě Evropské unie.

Martin VESELOVSKÝ: Vy jste ho dostal přímo z rukou prezidenta Putina?

Jiří MAŠTÁLKA: Já jsem dostal zatím dekret, kterým jsem jmenován, a na ostatních detailech se ještě domlouváme.

Martin VESELOVSKÝ: To znamená, že vás asi čeká cesta do Ruska a budete ho dostávat přímo od prezidenta?

Jiří MAŠTÁLKA: Ani to nemůžu vyloučit.

Martin VESELOVSKÝ: Vy to nevíte ještě? No, v prohlášení k vyznamenání se píše mimo jiné: "Byl by to dlouhý a pestrý výčet aktivit, akcí a projektů, které Jiří Maštálka v posledních letech realizoval v zájmu rozvoje přátelských vztahů Evropské unie a Ruska, Ruska a České republiky." Mě by vlastně zajímalo několik těch položek z tohoto seznamu.

Jiří MAŠTÁLKA: No, tak když si vezmeme rok 2004, tak to byl takový začátek, kdy jsem zprostředkovával spolupráci mezi Ruskou univerzitou přátelství národů v Moskvě a Právnickou fakultou a Právnickou fakultou Plzeň, byly tam výměny studentů, myslím, že to bylo velmi zajímavé, škoda, že to trošku teď zaspalo. Další velký projekt, velký projekt jsme dělali k 70. výročí stalingradské bitvy.

Martin VESELOVSKÝ: To byla ta výstava v Evropském parlamentu?

Jiří MAŠTÁLKA: To nebyla ta letošní, ale ta, ta, ta byla v roce 2013 v Evropském parlamentu a měli jsme možnost jí potom ukázat ještě i v Rusku díky spolupráci například s Ruskou univerzitou v Moskvě, tak jsem udělal i prezentaci jejich činnosti, dlouhodobé činnosti na půdě Evropského parlamentu a teď ta poslední akce byla výstava k 70. výročí ukončení 2. světové války a společného vítězství a podtrhuji to společné, protože naše sdělení bylo tou výstavou, že rozdělit se nemůžeme nechat, že jedině společně dohromady můžeme dokázat přemoct i velkého nepřítele.

Martin VESELOVSKÝ: Co pro vás to vyznamenání znamená, pane poslanče?

Jiří MAŠTÁLKA: Závazek. Závazek, samozřejmě zamyslet se nad tím, co se dá ještě udělat, a potom je to samozřejmě takové upozornění, kolik je mi let.

Martin VESELOVSKÝ: Jak to myslíte?

Jiří MAŠTÁLKA: Jakmile se dostanete do věku, kdy dostáváte řády, tak ...

Martin VESELOVSKÝ: Tak rozumím. Máte rád Rusko?

Jiří MAŠTÁLKA: Mám rád Rusko, nejenom ...

Martin VESELOVSKÝ: Chápu. Teď se bavíme o Rusku. Dostal jste to vyznamenání od ruského prezidenta. Teď mě zajímá, jestli ano a proč máte rád Rusko?

Jiří MAŠTÁLKA: Měl jsem možnost poznat lidi, speciálně ve Volgogradu, kde jsem prožil 4 roky a tam jsem se vracel a musím říct, že mě učili ti, kteří přežili nejenom bombardování Stalingradu v roce 43, kdy mimochodem zahynulo víc lidí než při bombardování Drážďan, ale i ti, kteří přežili přepravu přes Volhu, kteří ukončili lékařskou fakultu a bylo to pro mě…, byli to pro mě a jsou lidé, kteří, které mám rád.

Martin VESELOVSKÝ: Vy jste před chvílí mluvil o rozdělení, vy jste mluvil o těch výstavách, o tom, že bychom se neměli nechat rozdělit. Koho jste myslel? Kdo je případně rozdělen, nebo by mohl být rozdělen? Kdo je na té druhé straně?

Jiří MAŠTÁLKA: No, teď vidíme, že svět ... Bývalí spojenci, vezměme to takto, bývalí spojenci, Velká Británie, Spojené státy, Francie, Rusko, se na sebe občas, vrcholní představitelé dívají, řekněme, eufemisticky podezřívavě a na druhé straně tedy společný, společný problém v Islámském státu a myslím si, že musíme odhodit pryč ty předsudky. Když v roce 45 bylo možné společně dosáhnout vítězství, tak teď to musí být také společné. To rozdělování je špatně.

Martin VESELOVSKÝ: Chápu, jenom čistě teoreticky, chápu, že to je fabulativní otázka, ale přijal byste podobné vyznamenání z rukou amerického prezidenta?

Jiří MAŠTÁLKA: No, já bych to přijal, kdybych pro přátelství s Amerikou něco udělal, kdybych, kdybych ...

Martin VESELOVSKÝ: Říkám, to je fabulativní otázka.

Jiří MAŠTÁLKA: Kdybych měl pocit, že jsem nějaké kroky, nějakou činnost odvedl.

Martin VESELOVSKÝ: No, vy jste v rozhovoru pro server Sputnik řekl, kromě jiných věcí: "Vždy jsem považoval za svou povinnost odporovat těm, kteří dělají z vaší země, tedy Ruska, démona." Jak jste to myslel?

Jiří MAŠTÁLKA: No, démonizace Ruska je jeden z nešvarů, který se objevuje bohužel ve sdělovacích prostředcích takřka v celé Unii a ...

Martin VESELOVSKÝ: V jakém smyslu, jak?

Jiří MAŠTÁLKA: Víte, když máte dvojí metr a řekněme, že ruská armáda nacvičuje, tak je z toho velikánský, velikánské drama. Když totéž dělá Severoatlantická aliance, tak to není drama.

Martin VESELOVSKÝ: A kdo to dělá? Kdo a proč démonizuje Rusko?

Jiří MAŠTÁLKA: Ach, to se musíme podívat, pro koho je to výhodné démonizovat Rusko a rozdělovat Evropskou unii a oddělovat ji od Ruska a od toho projektu, který zněl od Gibraltaru po Vladivostok.

Martin VESELOVSKÝ: Pardon, to je co za projekt?

Jiří MAŠTÁLKA: To bylo řečeno už v roce 2007 prezidentem Putinem na Mnichovské konferenci o bezpečnosti a propojení celého kontinentu až ... vlastně dvou kontinentů, až do Vladivostoku by samozřejmě mělo svůj smysl. Podívejte se, co se teďko ...

Martin VESELOVSKÝ: Já se omlouvám, já jenom, abych to správně pochopil. Ti, kdo ten plán Vladimira Putina z roku 2007 nechtějí, tak ti podle vašeho názoru jaksi rozdělují a démonizují Rusko?

Jiří MAŠTÁLKA: Nejenom Rusko, ale myslím si, že i Evropskou unii.

Martin VESELOVSKÝ: Není legitimní ten plán nechtít?

Jiří MAŠTÁLKA: Ale nechtít ho můžeme samozřejmě, ale otázka je, jakým způsobem potom přežijeme v těch podmínkách, jakou roli bude hrát Evropská unie, jakého hráče ...

Martin VESELOVSKÝ: Jestli to správně chápu, tak ten plán Vladimira Putina z toho roku 2007 je z vašeho pohledu, řekněme, jedinou záchranou na přežití Evropské unie? Spojit se s Ruskem do toho jednoho velkého euroasijského kontinentu?

Jiří MAŠTÁLKA: Být k němu velmi blízko, protože je to nejbližší partner, ano.

Martin VESELOVSKÝ: Rusko ...

Jiří MAŠTÁLKA: Kontinentálně, geograficky, abych to vysvětlil.

Martin VESELOVSKÝ: Rozumím. No, aktuální výroční zpráva české Bezpečnostní informační služby říká: "Ruská vlivová opatření a propaganda se držely zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů, utajování či zakrývání vlastních ruských akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí." Nemají pravdu lidé z BIS?

Jiří MAŠTÁLKA: Nevím, na které kanály se dívají ruské televize, ale ...

Martin VESELOVSKÝ: Máte pocit, že se lidé z BIS dívají na kanály ruské televize a z toho potom píšou ...

Jiří MAŠTÁLKA: Tak pravděpodobně tisk jako takový nebo média jsou jedním ze zdrojů pro tyhle zprávy, ale, ale já bych to tak ostře jako pánové z BIS neviděl. To by se dalo prohlásit totiž o skoro každé televizi. Když to vezmu jenom namátkou, tak podobné, něco podobného jsem mohl říci o současné polské.

Martin VESELOVSKÝ: O rok předtím, zpráva z roku 2014 BIS: "Při budování přístupových a vlivových sítí jsou pro Rusy i Číňany důležití novináři, členové parlamentních politických stran, státní úředníci, lobbisté, networkingové organizace, vedení organizací, zaměstnavatelů či zaměstnanců a v neposlední řadě také aktivisté a jejich nevládní organizace." Dále, a na to nemáme prostor pro citaci, těmi zprávami z několika posledních let prostě vede červená nit, že Rusko si buduje vlivové sítě v Evropě a v České republice. To vypovídá o přátelském vztahu k České republice?

Jiří MAŠTÁLKA: Vlivové sítě, no, tahle ta, těchhle několik vět byste našel i ve zprávě o činnosti CIA. Je to správně, nebo ne?

Martin VESELOVSKÝ: Byl bych nerad, kdyby CIA měla tady vlivové sítě.

Jiří MAŠTÁLKA: Aha a jak se vypořádáme s tím, že si troufne dokonce odposlouchávat kancléřku Spolkové republiky Německo?

Martin VESELOVSKÝ: To znamená, že když někdo dělá špatné věci, tak ti ostatní mohou taky?

Jiří MAŠTÁLKA: To není zdůvodnění, ale samozřejmě, ale z tohoto můžete obvinit kterýkoli stát. A vlivové sítě, já se ...., co jsou to vlivové sítě?

Martin VESELOVSKÝ: Počkejte, pane poslanče, tak co na to říká Česká bezpečnostní informační služba, kontrarozvědka? Tak ...

Jiří MAŠTÁLKA: No, ohrožuje to českou bezpečnost?

Martin VESELOVSKÝ: Asi by to tam nepsali, kdyby neměli pocit, že to je ohrožující pro českou bezpečnost?

Jiří MAŠTÁLKA: Pro českou ekonomiku ... ?

Martin VESELOVSKÝ: Vy jim nevěříte?

Jiří MAŠTÁLKA: No ...

Martin VESELOVSKÝ: Vy nevěříte české kontrarozvědce?

Jiří MAŠTÁLKA: Já vám něco povím. Po skandálu s bývalým premiérem Nečasem vzniknou u člověka jisté pochybnosti, když si někdo neohlídá, zda je nebo není sledován někým jiným a ...

Martin VESELOVSKÝ: A v tom skandálu kolem premiéra Nečase byla angažována BIS?

Jiří MAŠTÁLKA: Nebyla, ale myslím si, že měla, že by se měli zkoordinovat mezi sebou a všechny tyto zprávy beru samozřejmě s respektem, ale mám právo na vlastní názor.

Martin VESELOVSKÝ: No, to je cílem toho rozhovoru. Mě zajímá váš názor. Zajímá mě, jestli kdyby ...

Jiří MAŠTÁLKA: Já si myslím, že to tak není.

Martin VESELOVSKÝ: Myslíte si, že to tak není, že Rusové tady nevytvářejí vlivové sítě?

Jiří MAŠTÁLKA: Já si myslím, že to tak není. Řekněte mi definici, co je vlivová síť, jestli je to třeba, když je tam jmenován parlament, jestli je to naše delegace ...

Martin VESELOVSKÝ: Ano.

Jiří MAŠTÁLKA: ... pro spolupráci s Ruskou federací v Evropském parlamentu a ...

Martin VESELOVSKÝ: Není to třeba to, že v březnu loňského roku BIS odhalila tři ruské agenty a vyhostila je? Není to například důkaz toho, že tady něco takového funguje?

Jiří MAŠTÁLKA: To funguje ve všech státech ...

Martin VESELOVSKÝ: Pardon, to je argument, který opodstatňuje to, že to má fungovat i ve vztahu s Ruskou federací?

Jiří MAŠTÁLKA: Víte, každý stát si tímhle tím způsobem chrání svůj zájem a má na to zřejmě právo.

Martin VESELOVSKÝ: Rusko a zřejmě i ostatní státy mají právo mít u nás své nelegální agenty?

Jiří MAŠTÁLKA: Ne, ne, nejenom u nás. S tím se prostě musí počítat, je to otevřený svět a mimochodem někdy mohou hrát prospěšnou roli, protože když podepíšete smlouvu, tak nemusí být vždycky dodržována a ...

Martin VESELOVSKÝ: Pardon, já jsem ...

Jiří MAŠTÁLKA: A kontrola touhle cestou bývá taky kontrolou.

Martin VESELOVSKÝ: Teď jsem tomu nerozuměl, to se přiznám. Bavili jsme se o nelegálně nasazených ...

Jiří MAŠTÁLKA: ... například bezpečnosti ...

Martin VESELOVSKÝ: Bavili jsme se o nelegálně nasazených agentech do jiné země, v tuto chvíli Ruské federace do České republiky a vy říkáte, že to v některém ohledu může být prospěšné. V jakém?

Jiří MAŠTÁLKA: Já říkám, ne … Když budete mít pro kontrolu, teďka ne Českou republiku, ale děje ..., podívejme se na Sýrii, tak asi je v pořádku, že mají informace nejenom oni o tom, co se tam děje a jak mezinárodní společenství by se mělo chovat.

Martin VESELOVSKÝ: Počkejte, ale přece, pane poslanče, vy srovnáváte Sýrii, to znamená, extrémně nepřehledné bojiště, které generuje pravděpodobně nejnebezpečnější konflikt vůbec ve světě, teď a srovnáváte ho s Českou republikou? Protože já jsem začal mluvit o třech agentech Ruské federace vyhoštěných v březnu minulého roku. Jaký smysl má, aby Ruská federace měla u nás v České republice své nelegální agenty, pokud, jak říkáte, tady nemá vlivové sítě?

Jiří MAŠTÁLKA: No, musel bych vidět případy, co to bylo.

Martin VESELOVSKÝ: Předpokládám, že o tom víte.

Jiří MAŠTÁLKA: ... ano, četl jsem o tom, ale to už příliš mnoho pamatuji na to, že takových věcí bylo více, recipročně se vypovídají potom z Moskvy a stejně tak ...

Martin VESELOVSKÝ: Z Moskvy nebyli vypovězeni tři Češi v tu chvíli.

Jiří MAŠTÁLKA: V tu chvíli ne, v tu chvíli ne, ano. V tu chvíli ne, ale historie to zná, že se to tak občas povede, s Velkou Británií to tak bylo, jako se členem Evropské unie.

Martin VESELOVSKÝ: Já vím. Mě vlastně jenom zajímá, na jakém základě jste přesvědčen o tom, že Ruská federace, oproti tomu, co píše zpráva, nebo co píšou zprávy BIS, tu nemá vlivové sítě, že se nesnaží ovlivňovat život, společnost v České republice? Na jakém základě si to myslíte?

Jiří MAŠTÁLKA: A na jakém základě si to myslí oni? Já si to nemyslím. Jako, kde je ..., jako Česká televize vysílá ruské filmy, nebo v českém tisku se příliš pozitivně píše o Rusku? Já jsem si toho nevšiml.

Martin VESELOVSKÝ: Máte pocit, že česká kontrarozvědka ty tři ruské agenty chytili za ruku jen tak na ulici, protože si jich všimli?

Jiří MAŠTÁLKA: Ne, no, to zcela jistě ...

Martin VESELOVSKÝ: Máte pocit, že české bezpečnostní služby pracují s možná o něco větším aparátem a sofistikovaněji, nežli se dívají na televizi?

Jiří MAŠTÁLKA: To určitě. Za ty daně, které platíme, si to jistě zasloužíme, ale jedno je vypovězení agentů a druhá je, kde je ta vlivová síť. Jsou to podnikatelé, kteří vedou obchod, nebo ...? Já nerozumím tomuhle v té zprávě.

Martin VESELOVSKÝ: Vy jste mi neodpověděl na otázku, proč si myslíte, že tu nejsou? Co vás k tomu vede? Když se podíváte na seznam, na seznam podniků, které jsou vlastněny jaksi zahraničními subjekty, tak s drtivou převahou nejvíc zahraničních vlastníků je z Ruska. K tomu tady jsou zprávy BIS, k tomu jsou tady vyhoštění agenti. Možná člověk, který by byl trochu podezřívavější, by si dával dohromady, že Ruská federace má poměrně zásadní vliv, nebo se snaží mít zásadní vliv na to, co se děje v České republice. Nebo se pletu?

Jiří MAŠTÁLKA: No, to si myslím, že asi by, kdybychom to měřili těmi výsledky, které v České republice jsou, tak to nevypadá na to, že je to proruský vliv, ale spíš protiruský vliv. Já nenacházím argument pro to, abych se s tímhlec tím ztotožnil.

Martin VESELOVSKÝ: Vy jste ve stejném rozhovoru pro server Sputnik, pane poslanče, také řekl, že: "Úvahy o společných vojenských silách Evropské unie povedou o krok blíž k velké válce." To jsou vaše slova. Také jste říkal, že by Unie své vojenské síly posilovat neměla, protože to Rusko bude chápat jako výzvu. Proč by mělo?

Jiří MAŠTÁLKA: Každý má právo na to cítit se bezpečně. Stát, který zaplatil více než 20 miliony za to, že si zajistil mír a bezpečí, samozřejmě má velmi citlivé vnímání na posilování u jeho hranic, vojenské přítomnosti. To je první věc, ale ... my jsme ...

Martin VESELOVSKÝ: Můžu mít takovou malou technickou poznámku?

Jiří MAŠTÁLKA: No ...

Martin VESELOVSKÝ: Vy říkáte, že by Evropská unie prostě neměla posilovat své vojenské síly, protože by to Rusko mohlo chápat, nebo chápalo jako výzvu. Když se dívám na léta 2011 až 12, Rusko posilovalo svůj vojenský rozpočet o 16 % ročně, v letech 13 až 15 o 17 až 18 %, minulý rok tvořilo financování obrany v Rusku 22,8 % ruských státních výdajů ročně. Jinými slovy, Rusko může posilovat svoji vojenskou sílu, ale Evropská unie ne.

Jiří MAŠTÁLKA: To je, víte, ta statistika je, je často používána a je zavádějící, protože, když se podíváte, jaké jsou zbrojní výdaje ve světě, tak Rusko rozhodně není první, na prvním místě jsou Spojené státy, ty výdaje, které teď se navyšovaly, byly spojené s tím, že se ruská armáda modernizovala, protože po kolapsu v 90. letech byla zastaralá, takže proto navýšení prostředků a když vezmete celkový součet, jaká potenciální síla stojí proti Rusko a jak velké teritorium musí Rusko hájit, tak se ty náklady dají samozřejmě zdůvodnit. Co se týká těch společných evropských sil, já jsem si nemyslel ani tehdy, ani teď, že by to k něčemu pomohlo, protože když už jsme součástí NATO, tak na co budovat další vojenskou strukturu, nehledě k tomu, že kdo bude velet takovým strukturám? Jak to bude fungovat? Budou to další náklady? Takže z tohoto důvodu mi to připadalo jako naprosto přebytečné.

Martin VESELOVSKÝ: Tak děkuju pěkně za rozhovor, pane poslanče.

Jiří MAŠTÁLKA: Děkuju.

Martin VESELOVSKÝ: Na shledanou.

Jiří MAŠTÁLKA: Na shledanou.

 
Následující videa