Z vibrátorů a Venušiných kuliček musí mít ženy dobrý pocit, u konkurence chybí něha, říká designérka

Moje Venušiny kuličky kupují i ženy přes 60, posilují pánevní dno, v ordinaci je nabízí už i gynekoložka, říká designérka Anna Marešová. Vývoj nového vibrátoru ji prý stál 2 a půl milionu, letos přitom chce na erotických pomůckách začít vydělávat. Díky nim se navíc prý lidé dozvěděli i o její další práci, jako je třeba design tramvají.

Martin VESELOVSKÝ: Designérka Anna Marešová. Dobrý den.

Anna MAREŠOVÁ: Dobrý den.

Martin VESELOVSKÝ: Když se řekne designérka Anna Marešová, tak podle mých zkušeností většině lidí naskočí: to je ta s tím vibrátorem. Je to tak pro vás v pořádku?

Anna MAREŠOVÁ: No, tak já jako samozřejmě jsem měla období, kdy mi to jako vadilo, ale vlastně já si za tím designem stojím. Takže já vlastně jsem si pak říkala, že vlastně se díky těm pomůckám se lidi dozvěděli třeba o tramvaji, kterou jsem dělala před tím, takže jsem si říkala, že to vlastně má svoje klady.

Martin VESELOVSKÝ: No a to je právě ono, protože stačí se podívat na vaše ostatní věci, které děláte a čím se vůbec zaobíráte, jestli svojí, se svojím designovým studiem a je zjevné, že erotické pomůcky prostě, že to není asi úplně gró toho, co děláte?

Anna MAREŠOVÁ: No v podstatě teď v tuhle chvíli jo, protože přicházíme s novým produktem a vlastně se tomu věnuju úplně naplno. Protože nedělám jenom ten design, ale vlastně se starám o celou firmu a vlastně řeším ten vývoj poměrně aktivně, jako, jako vlastně projektovej management dělám, takže teď mě to docela pohltilo. Nejen teda z toho designu, ale z jinejch oblastí.

Martin VESELOVSKÝ: To znamená, že nic jiného neděláte teď?

Anna MAREŠOVÁ: No teď poslední podle mě tak půl rok ne.

Martin VESELOVSKÝ: Už je tady chvíle, kdy vás erotické pomůcky a to všechno kolem nich spojené, jejich prodej, jejich vývoj, kdy vás to živí?

Anna MAREŠOVÁ: Tak v tuhle chvíli je to tak, že vlastně z těch prodejů těch, třeba těch Venušiných kuliček, které už jsou vlastně dva roky na, dva roky to je, že jsou na trhu, tak se nějakým způsobem daří v podstatě držet ty provozní náklady. Takže vlastně todlecto je docela dobrý, ale samozřejmě letos jsem si dala takovej závazek, že začnu šlapat do tý distribuce, abysme se mohli...

Martin VESELOVSKÝ: Začnete vydělávat?

Anna MAREŠOVÁ: Ano, abysme se mohli posunout dál a protože ten vývoj je samozřejmě hodně nákladnej, já bych chtěla přidávat další produkty, takže...

Martin VESELOVSKÝ: Můžete mi říct, kolik stojí vývoj třeba vibrátoru?

Anna MAREŠOVÁ: Tak já jsem měla hodně takovej jako lobajet, protože hodně lidí to třeba to dělá fakt za nějaký třeba ty práce za lepší ceny, nebo že jim zaplatím až než třeba se ty věci prodají, ale ten jako nízkej, nízkej rozpočet byl na 2,5 miliónu...

Martin VESELOVSKÝ: Za to se dá vyvinout vibrátor, který prostě bude funkční, otestovaný, odzkoušený a tak dále?

Anna MAREŠOVÁ: Dá, no, ale musíte tomu věnovat opravdu ten čas, kterej jsem tomu třeba věnovala já, no.

Martin VESELOVSKÝ: Aha. Kdy byl ten moment, kdy jste poprvé v té své práci vlastně ten set erotických pomůcek zveřejnila? Kdy jste jako poprvé vlastně jako řekla a ukázala, jako co máte a co byste chtěla vrhnout ven? Jak je to dlouho?

Anna MAREŠOVÁ: Myslíte jako v tý, v tý mý diplomce ještě? No to bylo 2011. Takže já se tím vlastně zabejvám docela dost dlouho už.

Martin VESELOVSKÝ: No a to je právě ono, protože já z toho mám pocit, že jsou to krásné věci, je to prostě v segmentu, který mám pocit, docela roste, minimálně podle různých čísel, prostě v Česku je po těchhle věcech, které jsou hezky a dobře udělané, docela hlad a přesto vy teprve teď vlastně se dostáváte k tomu, že vám to začne vydělávat. Tak mě napadají nějaké možnosti, jakože třeba to není úplně dobrý byznys, nebo že třeba ten byznys úplně neumíte?

Anna MAREŠOVÁ: No tak to je další věc, protože se to učím, já se vlastně ty věci učím za pochodu a já jsem hodně, protože vlastně, když jsem s tím jako vylezla, nebo, že to získalo nějakou, nějaký povědomí, tak vlastně to byl jenom návrh a hodně lidí mi volalo a ptalo se a říkalo: už je to jako hotový? My si to chcem koupit. A vlastně já jsem měla jako takovej pocit zodpovědnosti, že to musím prostě dotáhnout a vlastně mi třeba tři čtvrtě roku trvalo vlastně rok to byl možná, než jsem se vlastně jako rozhodla jako jakým směrem jít, jestli to jako mám celý prodat, kde to vlastně vyrábět...

Martin VESELOVSKÝ: Měla jste nabídky na to, abyste vůbec celý ten koncept prodala?

Anna MAREŠOVÁ: Měla jsem asi 2, ale moc se mi to, protože vlastně ten dotyčný to chtěl vyrábět v Číně v takovým velkým jako objemu a vlastně najednou přišlo, že bych neměla jako dozor nad tou kvalitou, ale zase mezi tím, já jsem třeba dělala ještě pro jednu švýcarskou firmu na vlastně vývoji bazálního teploměru, úplně zase jinej projekt, kterej třeba možná, to jsou vlastně takový ty zakázky, o kterejch se pak třeba moc neví, ale vlastně rok jsem se tomu taky věnovala. A na tom jsem se naučila spoustu věcí, takže pak vlastně já jsem chytla takovou jako energii a řekla jsem si, tak já prostě zkusím, zkusím ty kuličky...

Martin VESELOVSKÝ: A co jste se naučila při vývoji toho teploměru, co můžete použít tady?

Anna MAREŠOVÁ: Naučila jsem se komunikovat s firmama, prostě opravdu se nebát a vlastně najít ten princip, jak s nima komunikovat, protože tam je vlastně docela taková propast, že člověk vyleze ze školy, umí udělat třeba nějakej návrh, ale ta realizace vlastně je dost ještě jako vzdálená tomu a vlastně jsem se naučila jako dojít až do konce. Což vlastně teda musím říct, že je někdy to nejtěžší. Prostě jako vydržet to a nevzdat to.

Martin VESELOVSKÝ: Mohlo se to, to je 5 let, jestli dobře počítám, zhruba, tak mohlo se to nějak urychlit? Mohla být někde nějaká fáze, kdy se s tím dalo trošku víc jako švihnout, že už by třeba prostě byly běžně v obchodech?

Anna MAREŠOVÁ: Já myslím, že určitě tam jako byly momenty, kdy třeba, kdybych fakt se vykašlala na to, že to nebude česká třeba výroba a že opravdu to nebude tak, jako nešlapala bych třeba po tý kvalitě, tak ty věci se samozřejmě urychlit daj, no, ale...

Martin VESELOVSKÝ: Proč jste, pardon, proč jste trvala na tom, že to musí být česká výroba? To vypadá, já nemluvím o čínských firmách, na druhou stranu asi i ony dokážou vyrobit něco kvalitního, ale myslím, že v zahraničí jsou firmy, které dokážou vyrobit kvalitní věci.

Anna MAREŠOVÁ: Já, no vlastně já jsem to hodně jakoby, teď to řeknu, na tu českou firmu, ale já jsem si říkala, že když to bude jako po Evropě, třeba, třeba dodavatele i jako ze Švýcarska konkrétně...

Martin VESELOVSKÝ: Jasně.

Anna MAREŠOVÁ: Třeba na nějaký tady látky a tak, tak mi to nevadí. Ale pro mě to je takový, že já vlastně můžu tady sednout do auta a 2, 3 hodiny jsem v těch firmách a můžu to tam jako vidět a domluvím se a myslím si, že v tý Číně bych aby to fakt dosáhlo tý kvality, tak už většinou to jsou třeba firmy a značky, který mají o hodně víc peněz a vlastně už si to můžou ohlídat, protože já neříkám, že v Číně se nevyrábí kvalitně, ale je tam důležitý mít fakt někoho, kdo vám to hlídá.

Martin VESELOVSKÝ: To by bylo trošku z ruky, to je pravda.

Anna MAREŠOVÁ: To jo, no.

Martin VESELOVSKÝ: Jaký vlastně je, nebo jak uvažujete o tom byznys modelu? Vy máte e-shop, potom jste měla crowdfundingovou kampaň v průběhu které jste v podstatě vlastně jako e-shopem nabízela ty věci za finanční příspěvek. No... Takhle to bude fungovat? Bude to prostě prodáváno e-shopem?

Anna MAREŠOVÁ: No tak ten e-shop vlastně generuje nejvíc těch objednávek, to vlastně je takový jako největší odběratel. Pak máme asi další tři, tři, abych dobře říkala, dobře, další jakoby distributory, v jednom kamenným obchodě to je a vlastně minulý týden máme první paní gynekoložku, který ty kuličky bude mít v ordinaci, takže to je takovej další, další jako oblast, kam to chceme nabízet. Takže stačí nám jet s touhlectou, touhletou distribucí.

Martin VESELOVSKÝ: Teď možná se projeví nějaká moje absolutní neznalost, ale jak souvisejí například Venušiny kuličky s čistě lékařským aspektem věci?

Anna MAREŠOVÁ: Tak vlastně ty kuličky, proto je mám možná i tak jako nejradši z celý tý série, co jsem navrhla, tak...

Martin VESELOVSKÝ: Tak měla jste je první...

Anna MAREŠOVÁ: Měla jsem je první, tak jsou na, skvěle slouží na posílení pánevního dna. Takže to vlastně je taková jako pomůcka, která na hraně mezi erotickou pomůckou a vlastně tou zdravotní, což mi vlastně strašně jako baví na tom a že to není jenom třeba pro vlastně nějaký jako mladý holky, ale je to právě pro ženy skoro jako v každým věku. Takže to je, máme i zákaznice, kterým je přes 60 a to vlastně, a to mi vlastně jako dodává takovej ten smysl, že to má smysl, že to není jenom takovej nějakej jako, že bych chtěla dělat jako v erotickým průmyslu, ale že vlastně todlecto mi přijde, že mě to posouvá.

Martin VESELOVSKÝ: Já to chápu. Na druhou stranu, jsou to erotické pomůcky a prostě sama říkáte, že jste v jednom kamenném obchodě a prostě chtě, nechtě v tom erotickém průmyslu v podstatě trochu děláte. To tak asi je, ne?

Anna MAREŠOVÁ: Jo, jako je, no. Vždycky si říkám, no jo, tak jako patřím do tohohle segmentu, ale vlastně mě na tom baví to, že ty věci vypadají tak, jak vypadají a vlastně to, pro mě to má jako ten smysl, no.

Martin VESELOVSKÝ: To chápu...

Anna MAREŠOVÁ: Je to zpětná vazba od těch zákazníků třeba pro mě úplně skvělá.

Martin VESELOVSKÝ: Jasně a pokud jste se rozhodla, že v roce 2016 budete vydělávat, tak mě jenom zajímá, jestli, vy jste to říkala?

Anna MAREŠOVÁ: Jo, jo, tak jo, tak zatím je začátek, tak to můžu říct, že jako dobrý, že jsem se rozhodla.

Martin VESELOVSKÝ: Jasně, jasně. Tak mě vlastně zajímá, jestli je nějaká cesta, že by běžně v těch velkých sítích erotických obchodů prostě byly k dostání vaše výrobky?

Anna MAREŠOVÁ: Já, já, takhle, neříkám, že to vylučuju, jo, a já vlastně...

Martin VESELOVSKÝ: Aha.

Anna MAREŠOVÁ: Jsem si zvolila tu cestu, že chci začít si vybírat, nebo já to tak dělám, že si vybírám ty obchody a vlastně ty distributory, kteří se mi jako líbí, protože vlastně já to nevyrábím v nějakým jako obřím jako množství, protože já bych třeba na ty větší řetězce, který třeba mě i oslovily, tak bych tu kapacitu teďkonc jako neměla, nebo bych jenom řešila kapacitu teď, jo, a...

Martin VESELOVSKÝ: Kolik byste jich musela vyrábět, jako aby to vlastně kapacitně sedělo?

Anna MAREŠOVÁ: Jako pro ty řetězce?

Martin VESELOVSKÝ: Ano.

Anna MAREŠOVÁ: Tak já myslím, že tam už jsou ty čísla prostě od nějakejch třeba 10 tisíc víc a mám ty série většinou jako, za ty dva roky, tak se prodalo ke 3 tisícům těch kuliček, takže ten poměr je jako...

Martin VESELOVSKÝ: Jasně.

Anna MAREŠOVÁ: Jinej. Takže samozřejmě to jde, neříkám, že to třeba v budoucnu nebude, ale vlastně jsem si říkala, že si chci zkusit tuhle tu cestu, určitě je pomalejší samozřejmě, to je jasný, ale zase já mám nějak pocit, že když člověk to dělá ty věci poctivě a staví tu firmu jako od těch základů, že pak je to takový trvanlivější nějak, no.

Martin VESELOVSKÝ: Jednak by mě zajímalo, co je to to dřevěný?

Anna MAREŠOVÁ: To je právě jeden z prototypů, já jsem zapomněla vyndat ty ostatní, ale my jsme dělali právě i tvarový studie a tady ten je vlastně, to bylo úplně na začátku, že jsme udělali vlastně i dřevěnou verzi, americký ořech to je. Takže...

Martin VESELOVSKÝ: Jo, to dřevo... Já jsem myslel, že se to jmenuje ten tvar "americký ořech".

Anna MAREŠOVÁ: Ne, ne, ne.

Martin VESELOVSKÝ: No když se člověk podívá na ty teď už výrobky, byť i tohle vlastně je prototyp, jak jsem před chvílí zjistil, tak, tak to vypadá, jako kdybyste chtěla z erotické pomůcky tím, že jí uděláte trochu jinak, že ji uděláte vlastně krásnou, jako kdybyste chtěla udělat věc, která by se pomalu mohla nechat vystavět prostě, něco jako nemít ji doma v šuplíku, mít ji jako intimní soukromou věc, ale něco, co prostě snese být vystaveno na poličce vedle jiných třeba krásných věcí. Tak to bylo myšleno?

Anna MAREŠOVÁ: No, vlastně úplně tak ne. Mně totiž právě přijde na tom důležitý to, že já to fakt dělám pro ty ženy, aby vlastně, když ji používají, tu věc, protože to je jako užitnej design, jo, já prostě mám ráda užitnej design, takže já si myslím, že na tý pomůcce to jak vypadá, je důležitý, že ta žena, když ji používá, tak se nějak jako cejtí u toho a já mám pocit, že to je to důležitý. Samozřejmě jako může to bejt vystavený na poličce, to, to mě těší, když mi někdo řekne, že si to klidně vystaví, ale primárně já jsem to dělala s tím, aby byl ten vnitřní pocit dobrej z toho, no.

Martin VESELOVSKÝ: Já vím, že vy jste tehdy na začátku, když jste jaksi dělala ty první kusy, tak jste říkala, že jste to testovala i, i sama vy. Testujete to na více ženách? Máte nějakou zpětnou vazbu o funkčnosti těch věcí, které vyrábíte?

Anna MAREŠOVÁ: No já právě ty kuličky jsem vyvíjela ve spolupráci s gynekoložkou, protože tam jsem samozřejmě narazila na to, že, zase jsme u těch peněz, že nemůžu si dovolit udělat 10 forem a 10 velikostí a že vlastně bych se chtěla trefit do nějaký univerzální, tak jsme řešili jakou nastavit samozřejmě univerzální velikost není na todle, ale vlastně s, nakonec ta velikost si myslím, že sedí velkýmu počtu žen...

Martin VESELOVSKÝ: Takže je v podstatě univerzální?

Anna MAREŠOVÁ: No, dá se to tak říct a u toho vibrátoru, tak tam jsem si říkala, no tak to už budu muset jako zase si najít někoho, kdo třeba se zabývá testováním pomůcek a vlastně jsem se seznámila s jednou slečnou, která vlastně testuje pomůcky od různejch jako konkurenčních značek, takže jsem...

Martin VESELOVSKÝ: To je slečna, která testuje erotické pomůcky?

Anna MAREŠOVÁ: No.

Martin VESELOVSKÝ: Aha?

Anna MAREŠOVÁ: Takže jsem oslovila jí, protože já sice jsem zkoušela, ale ona má větší přehled a samozřejmě zkoušela toho...

Martin VESELOVSKÝ: Evidentně větší srovnání.

Anna MAREŠOVÁ: Větší srovnání, no.

Martin VESELOVSKÝ: Aha, aha. Jakou máte potom už při samotném prodeji zkušenost? Kupují si vaše věci spíš ženy, nebo i muži?

Anna MAREŠOVÁ: Záleží, co je za období. Jo, před Vánocema choděj muži nakupovat ženám a, ale je to vlastně půl na půl, jako není to nějak jako, že by, že by jenom chodili třeba muži, nebo jenom ženy. To jako úplně není.

Martin VESELOVSKÝ: Rozumím, že jste asi teď jako zahlcená tím, že prostě rozjíždíte další série, prostě těch výrobků, o kterých, o kterých jsme mluvili a které jste prostě inzerovala a tak dále, ale jako jaká je ta vize? Jestli chcete v tomhle segmentu zůstat a případně co vyrábět dál?

Anna MAREŠOVÁ: Tak já myslím, že takhle, jo, jako moje vize tý značky je, že já bych chtěla přidávat další produkty, ale nemusejí bejt jenom, nemusí to bejt jenom o erotice, ale zůstat u tý ženský intimity, že je vlastně spousta, jak jsem třeba tady zmínila, bazální teploměr a takovýhle jako produkty, který jako do toho zapadají, takže to je vlastně ta vize a vedle toho já, jak jsem zmínila na začátku, že mám to studio, tak vlastně se chci se věnovat i dalším projektům, takže to je, jako já bych vlastně si to chtěla vytvořit tak, abych měla čas na tu tvorbu, což teď se mi úplně nedaří, ale říkám si, že to ještě nějaký 2 roky asi budu muset takhle vydržet a věřím, že se to překlopí.

Martin VESELOVSKÝ: Ještě jedna věc mě napadla. Vzhledem k tomu, jak, jaký to je prostě designový kousek a jak vypadá, tak neuvažovala jste o zakázkové výrobě nějakých jako extra jednotlivých kusů z nějakých opravdu super ještě daleko lepších materiálů, prostě zakázková výroba?

Anna MAREŠOVÁ: No já myslím, že ten materiál jako ten lékařský silikon si myslím, že ten na to je ideální, když to někdo chce jako používat, ale dají se tam určitě dělat nějaký jakoby personální vstupy, já jsem teďkom zjistila, že se třeba dá krásně tam třeba vygravírovat jméno do toho silikonu, takže to vlastně budeme taky asi dělat.

Martin VESELOVSKÝ: Hm. No vy jste zmiňovala vaši tramvaj a stačí se podívat na vaše webové stránky a člověk vidí i další instalace, anebo vůbec designové věci, které, které jste dělala. Jako jaký je ten krok mezi věcmi z veřejného prostoru, lavička, tramvaj a tak dále, k erotickým pomůckám?

Anna MAREŠOVÁ: No musím říct, že vlastně já jsem se k tomu dostala, nebo kamarád mě vlastně na to navedl, jo, že třeba ta tramvaj, to je prostě úplně moje srdcovka a vlastně to furt jako řeším, že jako jezdím těma travajema v Praze a...

Martin VESELOVSKÝ: A říkáte si, jsou blbě nadesignovaný...

Anna MAREŠOVÁ: A říkám si, jé, to kdyby tady udělali aspoň, že šedý tyče, místo těch žlutejch, tak je to lepší, takže...

Martin VESELOVSKÝ: To já si říkám úplně jiný, úplně jiný věci, teď barva tyčí mě úplně netrápí.

Anna MAREŠOVÁ: No anebo padám ze sedaček třeba, ale, ale, ale tak, že to já určitě jako řeším a i vlastně loni jsem dělala i další projekty, to se mi vlastně povedlo, že ještě dělám PhDr., tak jsem dělala takovou kolekci svítidel z vyhozenýho laboratorního skla, což bylo teda taky super zábavný, protože já ráda vlastně sbírám starý věci a dávám jim novou duši, takže to mě taky bavilo. No já spíš vlastně bojuju s tím, že mám strašně nápadů a hrozně málo vlastně toho času, no...

Martin VESELOVSKÝ: Když jste se rozhodla teď vydělávat tak...

Anna MAREŠOVÁ: Že bych...

Martin VESELOVSKÝ: To budete mít ještě míň toho času.

Anna MAREŠOVÁ: Že bych chtěla všechno, ale mě vlastně ty excelový tabulky vlastně taky bavěj, no. Takže...

Martin VESELOVSKÝ: Fakt?

Anna MAREŠOVÁ: No, jako teď jsem nějak se posunula v Excelu, takže jsem si říkala, ty jo, vono to není zas tak strašná nuda, no. Tak...

Martin VESELOVSKÝ: Ahá? Tak, tak daleko jsem se ještě nedostal. Ale chápu, že žena dokáže nadesignovat skvěle erotickou pomůcku pro ženy. Dokáže to muž?

Anna MAREŠOVÁ: No já...

Martin VESELOVSKÝ: Dělají to, dělají to i muži?

Anna MAREŠOVÁ: No právě, že to dělaj, právě, že většinou těch jako v těch konkurenčních, když to takhle řeknu, značkách, tak ty designéři jsou jako většinou muži. Jakože dost tam je ten, a mě to, to byl vlastně taky...

Martin VESELOVSKÝ: Jak to dopadá?

Anna MAREŠOVÁ: No dopadá to tak, podle mě, že třeba si myslím, že ty produkty, já neříkám, že jsou jako špatný, jsou třeba jako technologický takový hodně, ale já tam někdy postrádám takovou jako něhu, nebo takový jako, že jsou hodně natvrdo. I třeba ty barvy, jakože jsou třeba jako ona ta fialová se zlatou, do toho černá, tak to, takový jako emoce vyvolává, já jsem prostě jdu po tý bílý lince, no.

Martin VESELOVSKÝ: Tak držím palce do tohodle následujícího roku.

Anna MAREŠOVÁ: Tak já moc děkuju.

Martin VESELOVSKÝ: Děkuju za rozhovor, na shledanou.

Anna MAREŠOVÁ: Taky, nashle.

 
Následující videa