Diplomat: Sýrie má naději, ale může dopadnout jak Irák, kde se bojíte pustit syna ven

"Naděje tady je. Scénářů je spousta a je teď na Syřanech, aby ten jejich byl takový, který už nepovede k dalšímu vraždění a k dalšímu rozkladu, ale který dokáže přitáhnout investice," říká diplomat Petr Hladík k převzetí vedení Sýrie rebely, kteří po téměř čtvrt století donutili vzdát se moci Bašára Asada. Vyhne se nový režim chuti po pomstě? A jakou sílu naberou islámští radikálové?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:08-06:50 Znamená vyhnání Bašára Asada z Damašku zaručeně lepší budoucnost pro Sýrii a odkud se bere euforie Syřanů, kteří slaví? Kam se vypařila naděje na změnu, která přišla s nástupem Asada, a na jakých základech jeho režim držel?

06:50-16:28 Jak se rebelům povedlo syrské vládní síly takto zaskočit a byla území mimo Asadovu kontrolu tikající bombou? Jak rychle může nadšení z odchodu Asada vystřídat obava z nástupu nevypočitatelných politických sil a hrozí z nyní období pomsty?

16:28-23:18 Jak silná je ve stávající koalici džihádistická linie a hrozí Sýrii afghánský scénář? Jak diplomat Petr Hladík vnímal devastaci syrské krajiny a jak náročný proces obnovy syrské infrastruktury bude?

23:18-32:35 Je možné, že Rusové s Asadem uzavřeli dohodu, a chybí Íránu energie kvůli izraelským útokům? Jak silně nyní musel znervóznit Izrael a co bude nyní v Sýrii nejdůležitější pozorovat?

 
Následující videa