"Je to naprosto šílené". Vladimir 518 o nešvaru českých měst. Zákon je na něj krátký

"Je hrozně důležité se o město zajímat. Často mnohem důležitější, než jestli je v něm vizuální smog," říká umělec a hudebník Vladimir 518 v debatě Spotlight Public: Dokonalé město. Souhlasí s ním i expertka na vizuální smog a designérka Veronika Rút, podle které mají česká města zásadní nešvar. O co jde? Jak v lidech probudit zájem o místo, kde žijí, a jak města zvelebit skrze umění?

Partnery Spotlight Public: Dokonalé město byli Raiffeisen stavební spořitelna, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Centrum Architektury a Městského Plánování (CAMP). Předchozí díly debaty si můžete pustit zde.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:08-02:13 Videopozdrav architektky Evy Jiřičné.

02:13-08:09 Má kvalita veřejného prostoru jasné parametry a co od veřejného prostoru máme vlastně chtít? Je veřejný prostor zrcadlem společnosti a co je pro změnu ve veřejném prostoru nejzásadnější?

08:09-12:36 Co veřejnému prostoru nesvědčí a s čím je potřeba se smířit? Jaký je největší problém center měst a s čím Praha nedokáže efektivně bojovat? Proč se nedokážeme zbavit komerčních nánosů ve městech a proč vizuální smog nevyřeší změna legislativy? 

12:36-19:28 Jak je možné veřejný prostor kultivovat a proč je zásadní osobní angažovanost obyvatel? Proč je v Rakousku mnohem méně nelegálních staveb a jak mohou vznikat nové vrstvy městského mikrokosmu?

19:28-25:04 Jaký rozdíl může udělat odvaha něco změnit a proč je značnou příčinou vizuálního smogu strach z práce? Může i umění město zbytečně zaplevelit a měl by se vrátit takzvaný čtyřprocentní zákon?

25:04-33:29 Proč je umění dostat do měst zeleň a patří veřejný prostor developerům? Mohou se umělecké prvky podílet na vizuálním smogu a mělo by umění ve veřejném prostoru plnit sociální funkci?

 
Následující videa