Expert zhodnotil, jak si Češi poradili s válkou i drahotou: Vůbec si nevedeme špatně

"Kulturní války jsou důkazem toho, že se lidé ve snaze dobrat se nějakého smyslu snaží vytvářet zkratky. Jsou to vlastně zkratkovitá řešení problémů, které nemají jednoduchá řešení," říká právník a sociolog Jiří Přibáň s tím, že kulturní války mohou být pro společnost prospěšné. V čem? A jakou hodnotu dnes mají kategorie dobra a zla? Kudy dnes kráčí demokracie v našem regionu?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:30 - 2:51 Rozumí sociolog Jiří Přibáň člověku, který v dnešní společnosti nenachází smysl? Jak se tím zabýval v esejistickém knižním dialogu Hledání smyslu a na co přišli?

2:51 - 7:08 Co vlastně jsou kulturní války, čím mohou být prospěšné a jakou roli v nich hrají sociální sítě? Vyplatí se debatovat i s lidmi opačného názoru?

7:08 - 10:27 Proč bychom se měli kategorizování na dobro a zlo vyhýbat? Dá se tomu předejít i v případech, jako je válka a jak správně ji tedy máme popisovat?

10:27 - 17:44 Jak z Walesu stíhá Jiří Přibáň sledovat vývoj české společnosti a daří se jí překonávat krize? Zažívá demokracie ve středoevropském regionu ústup a jsou ústavní instituce v České republice stabilnější než v Polsku a Maďarsku?

17:44 - 25:13 O Velké Británii a změnách, kterými prochází. Jak je britskou společností v současnosti vnímána monarchie a zažívá opravdu krizi? Měla by se ukončit éra Commonwealthu a dědictví britského kolonialismu?

25:13 - 25:28 Před jakou největší výzvou jako společnost dnes stojíme?

 
Následující videa