Expert popsal hranici fungování civilizace: Pak to praskne, ale můžeme to změnit

Video Player is loading.
Aktuální čas 0:00
Duration 32:51
Načteno: 0.00%
Stream Type LIVE
Zbývající čas 32:51
 
1x
    • Kapitoly
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    • cze, selected

    Pořád se díváte?

    Zpět
    "Abychom zastavili změnu klimatu, bude to trvat. Minimálně do té doby se teplota bude zvyšovat a katastrofy a extrémy budou přibývat," říká popularizátor ochrany klimatu Petr Daniš k nedávné studii Oxfordské univerzity o stavu klimatu, dle které jsme vstoupili do kritické fáze. Kolik času před nezvratnou tragédií zbývá? A proč je iluze, že Češi jsou na tom, pokud jde o emise, lépe než třeba Čína?

    Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

    00:12-05:55 Prožíváme klimatickou tragédii v přímém přenosu a v jak kritické fázi nebezpečných klimatických změn se nacházíme? Měl by nastat nejvyšší klimatický poplach a je realita opravdu nezvratná? 

    05:55-12:41 Co když se lidstvu nepodaří zastavit růst emisí a jaké projevy pozorujeme už nyní? Jaký je reálný scénář budoucnosti a je možné, že budou v Česku neobyvatelné oblasti?

    12:41-16:45 Zbaví nás klimatická změna komfortu, na který jsme zvyklí, a proč je podle klimatologů růst nebezpečnou iluzí? Jsou některé z klimatických extrémů důsledkem chování západní civilizace neustále toužící po růstu?

    16:45-23:15 Znepokojuje Petra Daniše debata o zákazu omezování spalovacích motorů a není úsilí Západu v kontextu celého světa zbytečné? Rozdělí se chudý a bohatý svět ještě více a jak moc se za poslední roky debata o klimatické změně posunula?

    23:15-32:53 Co všechno se musí proměnit v chování jednotlivců, aby byla změna v budoucnu viditelnější, a jak Daniš hodnotí kroky politiků v posledních letech? Odkud musí přicházet tlak směřující k politikům a měla by se ochrana klimatu stát součástí běžné výuky?

     
    GF
    Gabriela Fialkapřed 5 měsíci

    No,nevím pane Petře,jestli máte představu jak taková moc megalomanských firem ve skutečnosti funguje.Fňukat nad nákupy levného oblečení je zbytečné, natož pak automobilky a jiný podob. průmysl který si pěkně nahrabal za posledních 35-40 let bez ohledu na prostředí. Dieselgate je jeden z mála příkladů. Mám pocit, že si dokážete představit jakou má ve skutečnosti ideologii firma jako Blackrock na dopad na prostředí. Monopoly jsou dnes běžnější než bylo dřív a maloobchod, nebo výrobnu se stále snaží vytlačit do úplného zániku. Blbost to je, předstírat, že je v zájmu lidstva, aby přestaly nakupovat blbiny, když se vyrábí skoro 24/7 nové naschvál.Pokud zmiňujeme elektroauta jako spásu, asi Vám možná chybí si udělat průzkum jak taková výroba téhle srandy bude mít dopad snažit se vyměnit všechny auta na světě, a ty používané baterie to už je story sama o sobě. Jak se třeba ty baterie vyrábí a z čeho a kde se to těží a podobně. Jsem pro nové změny, jen ať to není další převlek na zdražování

    JK
    Jakub Krauspřed 5 měsíci

    To František Korecký Ačkoli přírodní cykly, jako jsou sluneční aktivita, vulkanická činnost nebo Milankovičovy cykly (dlouhodobé změny v oběhu Země kolem Slunce), vždy hrály roli ve změnách klimatu, většina vědců se shoduje, že současné globální oteplování je primárně způsobeno lidskou činností. Tento závěr je podložen daty, která ukazují, že současné zrychlení oteplování neodpovídá tradičním přírodním cyklům. Například skleníkové plyny, jako je oxid uhličitý (CO₂), v atmosféře dnes dosahují koncentrací, které byly naposledy zaznamenány před 3 miliony let. Nárůst CO₂ za posledních 150 let souvisí s průmyslovou činností a spalováním fosilních paliv​ rovněž ukazují, že pokud by se klimatické změny řídily pouze přírodními cykly, současné oteplování by bylo výrazně pomalejší nebo dokonce nulové. Asi tak.

    MD
    Michal Dlouhýpřed 5 měsíci

    Z východu atomovky, ze západu atomovky a on tu straší změnou klimatu...

    Následující videa