Dělník přeřízl nosník a stadion se zřítil. Kamery zachytily marný běh o život

V Petrohradu zemřel 29letý dělník, který pracoval na částečné demolici stadionu, jež se nečekaně zřítil. Další tři lidé vyvázli živí. Zpravodajský server BBC zveřejnil dramatické záběry z dronu, na nichž je zobrazen okamžik, kdy se obrovská struktura začala hroutit.

Na videu lze spatřit muže, který na vrcholu vnějšího oblouku stadionu řeže svářečkou kovový nosník. Ve chvíli, kdy se mu to podaří, se však začne celá konstrukce stadionu hroutit. Na záběrech je ještě vidět, že se dělník snaží z řítící se stavby doběhnout za svým kolegou do klece, jež je zavěšena z nedalekého jeřábu. Devětadvacetiletého Matveje Kučerova záchranáři našli později v sutinách mrtvého.

Podle místního představitele ruského ministerstva pro mimořádné události tři další pracovníci nehodu přežili a úřady incident vyšetřují. "Zřítilo se 80 procent zdí a střechy. Přibližná plocha závalu je 25 až 28 tisíc metrů čtverečních," uvedlo ministerstvo pro mimořádné situace. S demolicí konstrukce, byť řízenou, se během rekonstrukce nicméně počítalo.

Podle deníku Kommersant místní aktivisté a architekti usilovali o to, aby byl chátrající stadion prohlášen kulturní památkou a zabránilo se tak jeho zbourání. Argumentovali, že se jedná o ikonickou stavbu sovětské neokonstruktivistické architektury. Úřady nicméně něco takového odmítly s tvrzením, že stadion z roku 1980 není starší 40 let, což je podmínkou pro vyhlášení za kulturní památku. Příslušný návrh bylo možné podat nejdříve 31. ledna, tedy v den, kdy se střecha zřítila.

Stadion SKK Petěrburgskij přivítal první návštěvníky v roce 1980 a konala se v něm kromě sportovních událostí také řada koncertů. V současné chvíli procházel rekonstrukcí, protože měl být jedním z dějišť mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2023.

 
Následující videa