Sloní tragédie v Thajsku. Slůně ukloulo nad vodopádem, utopilo se skoro celé stádo

Reuters Reuters
Aktualizováno 8. 10. 2019 12:28
Celkem 11 slonů se v sobotu utopilo v hluboké rokli vodopádu v národním parku Kchao Jaj v Thajsku. Deset dospělých zvířat spadlo ze srázu, když se snažilo pomoci tříletému slůněti. Záchranáři našli nejprve šest těl a včera pomocí dronu dalších pět.

Těla dalších slonů objevil dron dále po proudu. Správa parku s jeho pomocí chtěla zjistit, proč se sloni v sobotu do rokle zřítili. Stádo včetně mláděte chtělo nejspíše přejít na druhou stranu řeku, slůně však uklouzlo a dospělé jedince pak odnesla voda, když se ho snažili zachránit, uvedl s odvoláním na místní úřady server BBC.

Dvěma slonům se podařilo zachránit na kamenech uprostřed řeky a správci parku jim podali potravu a doplňky stravy, aby zvířata zesílila a dostala se z vody zpět do lesa. Jejich dlouhodobé přežití ale nelze zaručit, sloni se totiž ohledně ochrany a potravy spoléhají na velká stáda. Neštěstí u nich může také vyvolat hlubokou emoční reakci - tito chobotnatci jsou známí tím, že prožívají žal.

S novou bilancí 11 uhynulých jedinců je incident nejsmrtelnějším, který sloní populaci v tomto národním parku potkal. Na stejném místě v roce 1992 podobně skončilo menší stádo osmi slonů. V parku žije odhadem zhruba 300 slonů a v celém Thajsku okolo 7000, polovina v zajetí.

 
Následující videa