Odhalí přenašeče bez příznaků covidu-19? Výcvik 6 psů za desítky milionů začíná

Ve Velké Británii začíná výcvik šestice psů, který má prokázat, jestli domestikovaná zvířata dokážou vycítit člověka s nemocí covid-19. Pomoci mají zejména s bezpříznakovými pacienty, kteří zatím nevědí o tom, že koronavirus v těle mají, a mohou tak nakazit další lidi. O využití psů se hovoří např. na letištích.

Počáteční fázi výzkumu mají na starost týmy London School of Hygiene and Tropical Medicine a Univerzity v Durhamu. Britská vláda ho podpořila částkou 500 tisíc liber.

Ministr pro inovace James Bethell doufá, že se brzy ukážou první výsledky výzkumu. Účastnit se ho bude šestice psů, která sestává z labradorů a kokršpanělů. Už dřív se prokázalo, že psi dokážou u člověka vycítit malárii nebo jisté formy rakoviny.

Pokud by se ukázalo, že psi dokážou vyčmuchat lidi s covidem-19, kteří nejeví příznaky, může to znamenat velkou pomoc např. na letištích, ale i v pečovatelských domovech. Jeden pes dokáže za hodinu zkontrolovat až 250 lidí.

Norman, Digby, Storm, Star, Jasper a Asher budou trénováni zhruba šest až osm týdnů. Už za necelé dva měsíce tak může být jasněji, zdali psi pomohou v boji proti pandemii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa