Lidé mají často děti jako téma číslo jedna a je pro ně nepochopitelné, když někdo činí volbu je nemít. "Je to kvůli tomu, že rodičovství je takovou sociální normou. Očekává se, že ta dospělost bude zahrnovat i to vyprávění o rodičovství," popisuje autorka knihy Fenomén bezdětnosti.
Epizodu si můžete pustit také jako podcast.
Stigmatizaci často pociťují bezdětné ženy, které se nachází v kolektivu matek. "Mluví se tam o mateřství a ony říkají, že mají pocit, že jim byl odebrán hlas, že se k tomu nemohou vyjádřit, a pokud to udělají, ostatní to neberou jako směrodatné," dodává Hašková.
Podle socioložky zůstávají nejčastěji bezdětnými lidé kvůli tomu, že nemají stálého partnera. Obecně partnerství v otázce, jestli mít, nebo nemít děti, hraje důležitou roli. "Velmi často jde ale i o potřebu velké svobody nebo nezávislosti. Někdy jsou to páry, kterým vyhovuje partnerský život tak, jak ho mají, nebo lidé, kteří berou své povolání jako poslání. Roli hrají i zdravotní důvody - třeba někdo trpí chronickou nemocí a nemá na děti energii," říká Hašková.
Někteří lidé ale zůstávají "na pomezí" a zvažují pozitiva a negativa rodičovství. "Nemohou se rozhodnout pro jednu verzi. Jsou i tací, kteří, když mluví o rodičovství, tak to spojují pouze s nějakými negativními jevy, ale kvůli tomu, že je ovlivňují sociální normy, tak to rozhodnutí děti nemít neudělají a prohlašují, že jsou nerozhodnutí," uvádí socioložka s tím, že podle dat lidé, kteří jsou nerozhodnutí, zůstávají s větší pravděpodobností nakonec bezdětnými.