Jak moc bude bolet český Green Deal? Ekonom spočítal, co přesně zdraží a o kolik

Video Player is loading.
Aktuální čas 0:00
Duration 31:30
Načteno: 0.42%
Stream Type LIVE
Zbývající čas 31:30
 
1x
    • Kapitoly
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    • cze, selected

    Pořád se díváte?

    Zpět
    "Očekávaný dopad na průměrnou domácnost je několik stovek korun měsíčně. Můžeme se na to ale dívat jako na investici do budoucna," říká ekonom Tomáš Protivínský k proměně energetické koncepce státu, která počítá s dopady Green Deal. Vláda ji zatím v červenci odložila, dle experta jde ale o strkání hlavy do písku. "Emisní povolenky potřebujeme. Škoda, že Česko něco takového neudělalo dříve," říká.

    "My máme evropský Green Deal, Amerika má Inflation Reduction, Čína má různé pětileté plány, masivní podporu obnovitelných zdrojů a vlastní systém emisních povolenek. To znamená, že ta opatření jsou přítomna ve všech regionech, to není specifikum jenom Evropy," vzkazuje odpůrcům Green Dealu ekonom Tomáš Protivínský, podle kterého je dopad rozšíření emisních povolenek na české domácnosti daleko menší než škody, které emisemi dlouhodobě působíme.

    "Pokud někdo chce dále pálit uhlí navzdory tomu, že víme, jak to přispívá ke znečištění ovzduší a zesílení skleníkového efektu a klimatické změny, je adekvátní a spravedlivé, aby za to zaplatil," říká expert a vypočítává, že by rozšíření emisních povolenek mohlo vést ke zdražení uhlí asi o třetinu. U zemního plynu by se cena mohla zvednout asi o 10 až 15 procent a u benzinu přibližně o tři koruny na litr.

    Expert také tvrdí, že pokud se ohlédneme například 30 let zpátky, v roce 1994 stál litr benzinu 20 korun a průměrný plat byl kolem sedmi tisíc. "To znamená, že tehdy jsme si mohli koupit za průměrnou mzdu asi nějakých 300 až 350 litrů benzinu a dnes je to kolem tisíce litrů. Takže to, kolik pohonných hmot si dnes můžeme dovolit, je mnohem více než v minulosti," vysvětluje.

    Protivínský také upozorňuje, že zatímco se ministr financí Zbyněk Stanjura brání rozšíření emisních povolenek na domácnosti a maloodběratele, nový systém by mohl řadě lidí také pomoci. "Přibližně čtvrtina z toho, co se v rámci toho systému vybere, je určena k tomu, aby se rozdělila zpět lidem a především zranitelným domácnostem - třeba těm, kteří bydlí někde na periferii a potřebují se dopravovat, nebo mají starý kotel a nemohou si dovolit renovaci," nabádá vládu k tomu, že by se měla zaměřit spíše na to, jak bude poměrně velkou podporu rozdělovat.

    Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

    00:08-05:10 Bude se za všechny položky energií nebo pohonných hmot platit více? Jak moc bude česká varianta Green Dealu Čechy bolet? A jak zatěžující česká uhlíková stopa aktuálně je? 

    05:10-12:48 Bude zatížení nečisté energie emisními povolenkami fungovat? Mohou emisní povolenky oslabit evropskou konkurenceschopnost? A jak si s nimi poradí Česko?

    12:48-18:04 Jak emisní povolenky ovlivní ceny benzinu nebo plynu? Jsou sliby premiéra Fialy předčasné nebo zavádějící? Je reálné, že se podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu zvýší do roku 2030 na 30,1 %? A může se to koncovým uživatelům ekonomicky vrátit?

    18:04-23:23 Budou mít výhodu domácnosti, které si pořídí vlastní fotovoltaiku? Proč jsou povolovací procesy v Česku zdlouhavé? Je konec výroby aut se spalovacími motory neodvratitelný? A zaspala Evropská unie s výrobou elektromobilů?

    23:23-31:24 Bude mít konec spalovacích motorů zaručený efekt na klimatickou změnu? Jak by měla EU postupovat dál, aby ve snaze o dodržení závazků ochrany klimatu neoslabovala sebe sama? Bude se podoba Green Dealu ještě měnit? A jak významně by mohl pomoct větší důraz na nutné snižování spotřeby? 

     
    DP
    Dalibor Procházkapřed 8 měsíci

    Problémem není pár stokorun měsíčně, ale obecně ceny energií pro průmysl, od kterého se vše odvíjí. Ona i ta umělá inteligence a robotizace je energeticky náročná a útěk firem a peněz z Evropy do USA je vidět. Pochybuji, že ostatní regiony mají stejně nereálné zelené plány jako EU. My jsme sí zakázali těžbu břidlicového plynu, abychom se zároveň odstřihli od ruského a dováželi břidlicový z USA ekologicky tankery a čtyřikrát dráž.

    KH
    Karel Hagerpřed 8 měsíci

    Přestaňte vozit věci z Číny a nemusí být greendeal . Jedna loď= kolik náklaďáků?

    KM
    Karel Marešpřed 8 měsíci

    Jen nový nápad, jak vytáhnout z lidí další peníze. Stejné jako s "ekologickými" elektromobily , které jezdní na elektřinu vyrobenou převážně z uhlí. Stejně jako poplatek na obnovitelné zdroje... A když už pan chytrák vypočitává, kolik si za výplatu koupím benzínu, nemél by zapomenout, kolik si za ni koupím chleba, plynu, elektřiny - kolik stojí pořídit si bydlení. Jsou to bohužel jen bláboly.

    Následující videa