Poláci migrantům pomáhají, ale tajně. Bojí se sousedů, popisuje Agnieszka Holland

Její film Hranice o uprchlících na polsko-běloruském pomezí vyvolal v Polsku obdivné i silně kritické reakce. A podle některých expertů i samotné polské režisérky Agnieszky Holland se stal tématem předvolební kampaně. "Na začátku někteří pohraničníci uprchlíkům i pomáhali, ale pak přišel rozkaz. Děly se tam strašné věci," popisuje absolventka pražské FAMU.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:36-4:28 S jakými pocity sledovala polská režisérka Agnieszka Holland letošní polské volby? Co říká na jejich výsledky a proč se terčem kritiky během předvolební kampaně stala i ona?

4:28-9:26 Kdyby volby dopadly jinak, mohla by vůbec v Polsku dál svobodně tvořit? Jakým útokům vůči své osobě v Polsku musela čelit a jak se k nenávistné kampani postavila kina?

9:26-11:52 O tom, že nenávistná kampaň měla pro její film i pozitivní dopady. A je v něčem její film skutečně obžalobou společnosti, státu či Evropanů?

11:52-18:58 Kdy se režisérka Holland poprvé setkala s realitou Bělověžského pralesa a uprchlíků, kteří jsou uvězněni na polsko-běloruské hranici? Liší se v něčem podle ní smýšlení lidí, kteří žijí v blízkosti tohoto regionu, a zbytku Polska v tom, jak nahlíží na situaci migrantů?

18:58-25:13 V čem vidí rozdíl mezi tím, jak se společnost staví k uprchlíkům z Ukrajiny a odjinud? Jak by měla podle ní Evropa, potažmo svět přistoupit k řešení otázky nelegální migrace?

25:13-29:06 Proč je film natočen černobíle? A jde o dosud nejodvážnější filmový počin Agnieszky Holland?

 
Následující videa