Víme přesně, kdy přijde zlom. Důchodový "průšvih" se blíží, expert radí, jak spořit

Video Player is loading.
Aktuální čas 0:00
Duration 28:00
Načteno: 0.00%
Stream Type LIVE
Zbývající čas 28:00
 
1x
    • Kapitoly
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    • cze, selected

    Pořád se díváte?

    Zpět
    Bez nepopulárních opatření se penzijní systém nepodaří udržet. Zachránit nás mohou děti, které se ale musí začít rodit takzvaně ve velkém, tvrdí Filip Pertold, ekonom a poradce ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. "Demografická změna začne za 12 až 15 let ukousávat zdroje. Do důchodu přijdou silné ročníky a slabé zůstanou na trhu práce," varuje. Co s tím?

    Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

    0:40 - 6:45 Spoří si ekonom a poradce ministra na důchod? Kolik si je podle něj třeba dávat bokem a po jaké demografické změně začne být s důchody problém? Jak takový "průšvih" může vypadat a které ročníky na tom budou nejhůře?

    6:45 - 9:42 Prodloužení věku odchodu do důchodu bude v řešení tohoto problému jeden z důležitých nástrojů a nevyhneme se mu. Kdy půjdou konkrétní ročníky do důchodu, by měly vědět minimálně 10 let dopředu. 

    9:42 - 12:50 Může se vládě povést udělat důchodovou reformu bez toho, aby musela zvýšit daně? Jak to provést?

    12:50 - 17:03 Počítala podle Pertolda vláda s tak vysokou inflací? Na jak dlouho mimořádná valorizace důchodů zatíží rozpočet?

    17:03 - 22:01 Jaké daně by se podle Filipa Pertolda měly zvýšit? Má vláda k dispozici i jiné nástroje, jak čerpat peníze? 

    22:01 - 28:01 Pomohlo by státu, kdyby se začalo rodit víc dětí? Proč je i dřívější návrat matek s malými dětmi na trh práce jeden z největších zdrojů, které zde potenciálně máme, a proč na něj vláda více nemyslí?

     
    Následující videa