"Jestli je DNA jenom vaše? Když vezmete nějakou velmi komplexní analýzu své DNA a dáte ji do nějaké databáze, protože chcete dohledat své příbuzné, tak tam dáte současně polovinu informací svého dítěte, které s tím už nemusí souhlasit," komentuje expertka, že si řada lidé neuvědomuje, jak může zacházení s jejich genetickou informací ovlivnit další osoby. Pokud by se pominuly právní aspekty, podle genetičky by pak bylo možné najít pachatele zločinu i podle jeho příbuzných.
"Zjistím, že sice ten člověk tam sám není, ale vidím, že je tam nějaká druhostupňová sestřenice a vzdálená teta. Ty dva lidi vezmu, a kde je ten průsečík, na toho člověka dojdu," popisuje genetička a dodává, že v evropských databázích k takovému sdílení informací kvůli GDPR nedochází, ale ve Spojených státech je situace daleko benevolentnější.
Podle Šimkové by stačilo, abychom měli k dispozici vzorky DNA asi deseti procent populace a bylo by možné dohledat každého. "Musela by populaci pokrývat rovnoměrně. Technologie je ale dnes velmi pokročilá. Analýza dokáže velmi dobře odpovídat i na charakter příbuznosti," dodává.
Expertka v rozhovoru se Světlanou Witowskou mluví také o tom, jak jsou detektivky odlišné od relativně "banálních" vražd, které se typicky dějí v Česku, ale také, jestli by sama zvládla spáchat dokonalý zločin. "Asi bych to dokázala technicky naplánovat líp než někdo jiný právě proto, že mám určité informace. Daleko spíš ale závisí na tom, jak jste emočně schopní tu situaci zvládnout a jak jste schopen postupovat. Tam si myslím, že bych selhávala," tvrdí.
A jaké vzorky jsou podle ní jako genetičky nejlepší ke zkoumání? "Nejčastěji jsou to tělní tekutiny ve větším než úplně malinkatém množství. To ale znamená, že třeba milimetrová kapka něčeho je dostatečné množství, pokud ten vzorek není nějak zdegradovaný právě nějakými nevhodnými podmínkami," popisuje expertka, s tím, že "perfektní" jsou samozřejmě sliny, krev, ejakulát nebo kožní epitelie.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:00:08-00:07:37 Dokázala by se svými znalostmi spáchat dokonalý zločin? Jaký byl její nejtěžší případ? Jak dlouho na místě činu zůstávají použitelné stopy?
00:07:37-00:13:05 Jak přesně vypadají kriminalistické postupy na místě činu? Co všechno může jako forenzní genetička zjistit z nalezené DNA? Jak se zjišťují informace z obtížných vzorků, jako je třeba syntetická DNA nebo vzorky z jednovaječných dvojčat?
00:13:05-00:18:13 Dají se veřejné registry DNA soukromých firem využívat i pro vyšetřovací účely? Jak takové registry fungují a jak moc se liší přístup Evropy od USA?
00:18:13-00:28:36 Co je Bayesiánská inference a čím se dá využívat k pátrání po pachatelích trestných činů? Jak spolehlivý důkaz jsou otisky prstů? Jak moc přesné závěry jdou ze vzorků vyvodit?
00:28:36-00:31:35 Jaké největší nesmysly o vyšetřovacích postupech zná Šimková z literatury a televize? Dá se vůbec běžná práce vyšetřovatelů ukázat ve své pravé podobě?
00:31:35-00:32:55 Co je nejlepší vzorek na zkoumání? A dá se poznat předem, že vzorek, který je potřeba zkoumat, bude jednoduché rozklíčovat?