"Častou chybou je představa, že to bude podobné jako za Trumpovy první administrativy. Mám ale za to, že útok na Kapitol změnil úplně všechno. Donald Trump zkrátka ukázal, že v zájmu zachování vlastní moci dovede vykročit z demokratické šachovnice," hodnotí Kaliba a přirovnává události z onoho 6. ledna 2021 k dění v Bělorusku či Venezuele.
Situace v USA do takových extrémů nezašla hlavně proto, že zafungoval systém pojistek a loajality k pravidlům i v Trumpových vlastních řadách. Tehdy se od bývalého prezidenta distancoval i viceprezident Mike Pence. Bývalý zpravodaj ČRo Jan Kaliba ale ve Spotlightu tvrdí, že k tomu by už dnes nedošlo. "Trump se teď obklopí úplně jinými lidmi, kteří nemají problém s tím, že se pokusil o útok na Kapitol, a kteří schvalují jeho lži o ukradených volbách," dodává Kaliba.
Pověstný systém brzd a protivah, na němž stojí americká demokracie, je nyní oslabený. Jan Kaliba připomíná, že se Donald Trump hodně inspiruje orbánovským Maďarskem, a nevylučuje krajní možnost, že by se Spojené státy mohly ocitnout někde velmi blízko spíše autoritářským režimům než těm demokratickým.
Nicméně reportér považuje americkou společnost za mnohem umírněnější, než se může z vrcholné politiky zdát. Radikální postoje Donalda Trumpa nejsou obecně populární, což mělo vliv i na neúspěch Trumpem podporovaných kandidátů, kteří zvolili podobné metody, v některých volbách. "Rada pro Donalda Trumpa zní, aby se mírnil. Pro Kamalu Harrisovou pak, aby útočila na jeho slabá místa," odhaduje Kaliba.
Volba mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou bude podle bývalého zpravodaje Kaliby střetem dvou přístupů. "Zatímco Donald Trump se v poslední době trochu utápí v negativní rétorice, Kamala Harrisová vsadila na přesný opak, snaží se vzbudit pozitivní vizi Ameriky," popisuje novinář.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:08-07:33 Budou letošní prezidentské volby v USA hodně jiné, než byly ty poslední? Volí Američané pozitivně, nebo spíše proti někomu? Kdo má dva měsíce před volbami navrch? Jaká témata volby rozhodnou? A proč jsou interrupce v USA tak třaskavé téma?
07:33-14:02 Jak zásadní bude prezidentská debata mezi Trumpem a Kamalou Harrisovou? Co by měli kandidáti udělat, aby v debatě uspěli? Jaká jsou slabá místa Donalda Trumpa? Čím to je, že na prezidenta kandidují dvě extrémně neoblíbené postavy?
14:02-21:50 Jak důležití jsou pro voliče kandidáti na viceprezidenty? Jaké budou Spojené státy pod vedením Trumpa nebo Harrisové a co to bude znamenat pro Evropu? Je Donald Trump nepředvídatelný? A hrozí Americe v případě vítězství Trumpa cesta Venezuely nebo Běloruska?
21:50-29:48 Jaké to bylo 6. ledna 2021 u Kapitolu? Hrozí, že se tato událost bude opakovat? Jsou na to USA lépe připraveny? A kdy se ze Spojených států stala rozeštvaná země?
29:48-35:40 Je pro Američany důležitá zahraniční politika? Slibuje si ruský prezident Vladimir Putin něco od amerických voleb? A má Jan Kaliba o osud demokracie ve Spojených státech obavy?