"My jsme chtěli téměř demokracii a Rus nám to celé zkazil. Tohle je mýtus, který je strašlivý v tom, že šlo vlastně o spor komunistických stran, který neměl moc jiných řešení," říká Stehlík k období uvolňování a plánů na socialismus s lidskou tváří, které předcházelo vpádu sovětských vojsk na území Československa.
Podle něj, i kdyby nepřišla okupace, mnozí čeští reformisté stejně uvažovali, jak proces vrátit zpátky a zavést cenzuru. "Je to i nové zjištění pro historika - tedy podívat se na jednotlivé osobnosti z hlediska toho, co si myslely a proč to vlastně dělaly," dodává.
Podle Stehlíka máme v národní povaze, že máme "rychlé starty" a rychlé nadšení, které následně brzy opadne. Rok 1968 ale znamenal pro československý národ velké trauma, které znovu vyvřelo v roce 1989 a ruskou agresí na Ukrajině si ho připomínáme i dnes. "Jakmile tady máme za krkem invazi z Východu, tak si to okamžitě přepneme do naší historické paměti," popisuje historik, podle kterého patří vpád sovětských vojsk mezi nejsilnější momenty naší historie ve 20. století hned vedle mnichovské dohody.
V rozhovoru se Světlanou Witowskou Stehlík popisuje i to, jak mylně dnes považujeme Alexandra Dubčeka za "hrdinu" pražského jara, ale i to, jak očekávatelný byl pro tehdejší politiky zásah z Moskvy. "Těch výhrůžek bylo tolik, přesto někteří z nich byli v šoku. Jiní ale věděli, kam jsme to 'dopracovali'. Bylo to hodně viditelné zejména od července, kdy se rozešly delegace Čechoslováků a Moskvy z Černé nad Tisou a každá z nich si myslela něco jiného," připomíná historik.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:08-07:26 Co je největší mýtus o srpnu 1968, který se ani po 56 letech nepodařilo vyvrátit? Kolik lidí skutečně přijalo myšlenku, že nám vojska Varšavské smlouvy přišla "na pomoc"? A jak velké trauma to ve společnosti zanechalo?
07:26-09:06 Jak odolná je dnes česká společnost a hlavně mladá generace? Zvládla by se v dnešní době postavit takovému zlu?
09:06-18:39 Jak tuhá normalizace "zadupala" myšlenky pražského jara a co v lidech tehdy zůstalo? Je "socialismus s lidskou tváří" protimluv? Byl Alexander Dubček kladná, nebo záporná postava našich dějin?
18:39-22:13 Mělo Československo vůbec nějakou šanci na jiný vývoj, než který nastal po pražském jaru? Kudy by se Československo ubíralo nebýt okupace? Mohlo se vůbec bránit?
22:13-24:57 Jak aktuální je téma okupace Československa z roku 68 dnes, kdy Rusko už přes dva roky okupuje Ukrajinu? Měla by společnost zpozornět? Jak bychom události z dob okupace sovětskými vojsky a dobu normalizace měli připomínat dětem ve školách?
24:57-27:28 Jak velké emoce stále ještě vzbuzuje v Češích a Slovácích okupace z roku 1968? A zvládneme na ni někdy nahlížet bez emocí?