Podnikatel varuje před "utajeným" českým exportem do Ruska: Stále roste, dělejme něco

“Na Ukrajině kvůli obilné dohodě klesla zemědělská produkce na méně než polovinu. Sice Ukrajinu zbavila obilí, ale nezaplatila jí za to peníze, za které by pak mohli farmáři zasít další sklizeň,” popisuje podnikatel Petr Krogman, proč je ukončení obilné dohody dobrá zpráva. Jak se ale konec dohody odrazí na cenách potravin? A jaké alternativní cesty přicházejí pro vývoz obilí z Ukrajiny v úvahu?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:38 - 3:40 Pro koho je podle předsedy prezidia Ukrajinsko-české obchodní komory Petra Krogmana vypovězení obilních dohod Ruskem dobrá zpráva a pro koho ne.

3:40 - 6:16 Rusko si teď vzalo jako rukojmí země třetího světa - jak se po vypovězení dohody dá obilí dopravit do Afriky bezpečně?

6:16 - 8:38 Proč chce ukrajinský prezident obilné dohody obnovit a jaká by měla být jejich nová podoba? Proč je klíčovým hráčem Turecko a nehrozí, že ho Rusko jednoduše uplatí?

8:38 - 12:30 Krogman si myslí, že si politici zvykli na současný stav a v některých požadavcích by vůči Rusku mohli být tvrdší. Také o tom, že se Turecko pravděpodobně snaží vyžádat si ústupky obou stran.

12:30 - 16:02 Jak dlouho je možné podnikatelsky odolávat Rusku s byznysem s obilím ve válkou zmítané zemi? Jak takové podnikání vůbec funguje a jak velké území má na svých polích Krogman zaminované a nepoužitelné?

16:02 - 23:10 Co si myslí o zákazu dovozu ukrajinského obilí některými státy EU? Proč je podle Krogmana tvrzení, že ukrajinské obilí poškozuje české zemědělce, "vadné myšlení" a ve výsledku jde o všechny občany Česka a ne jenom o zemědělce. Jaký nejčernější scénář si pro Ukrajinu umí Krogman představit?

 
Následující videa