"Protestujeme za zveřejnění nějakého vládního plánu k odstoupení od uhlí v České republice. Lidé z vlády sice loni na podzim slíbili, že do roku 2033 od uhlí odstoupíme, ale neviděli jsme žádný plán," tvrdí Mikeš, podle kterého mají studenti obavu, že žádný plán neexistuje.
Iniciativa Univerzity za klima, která sdružuje nejen studenty, ale i vyučující a zaměstnance vysokých škol, požaduje přechod na obnovitelné
zdroje energie. Mimo jiné chtějí, aby byla fosilní paliva nahrazena čistou energií ve vlastnictví obcí a komunit. Proto plánují celou řadu akcí pod názvem Antifosilní jaro.
Čeští politici se liší v tom, kdy a jak ukončit těžbu uhlí, vláda ale stále více podporuje například budování solárních elektráren. Následuje tak evropský trend, kdy se například letošní zimu v Evropské unii poprvé vyrobilo více energie z obnovitelných než z fosilních zdrojů.
"Pokud chceme pro příští zimy snížit závislost na fosilních palivech v Česku, potřebujeme rychle budovat obnovitelné zdroje, které dobře vyrábí během zimy. To je hlavně v Česku opomíjená větrná energetika, z větru se totiž nejvíce elektřiny vyrábí během zimního období," říká například analytik Jan Krčál ze společnosti Fakta o klimatu.