V Santiagu je zhruba 80 % nakažených z celkových asi 100 tisíc. Podle Zmeškalové vláda ze začátku podcenila opatření proti šíření viru. Chaotické kroky vyústily v prohlubující se krizi, která zatím ani zdaleka nekončí.
"Do karantény se na začátku dubna uzavřelo jen sedm nejbohatších čtvrtí v Santiagu. V těchto tzv. komunách žijí lidé, kteří si mohli dovolit jít na kliniku, zaplatit si za testy a pak zůstat doma se léčit. Počet pozitivních testů na covid-19 se tedy zvyšoval právě v těchto ekonomicky nejsilnějších částech sedmimilionového Santiaga," vysvětluje Zmeškalová.
V chudých čtvrtích a na periferiích, kde lidé neměli motivaci nechat se otestovat či chránit, nebyly zpočátku zaznamenávány výskyty. Lidé se tak volně pohybovali po tržištích, ulicích a v hromadné dopravě bez roušek či jiné sanitární ochrany.
Od půlky května vláda vyhlásila karanténu pro úplně všechny čtvrti Santiaga včetně periferií, a pro některá další města v Chile. "Počítáme, že budeme zavření ještě minimálně další dva týdny," říká Zmeškalová.
Přísná karanténa odřízla už tak chudé rodiny od příjmů. Na ulicích jsou vidět děti, které prodávají kradené oblečení nebo zdánlivě téměř bezcenné předměty, jako papírové kapesníky.
Podívejte se na celou reportáž v úvodu článku.